Betere monumentencommissies gewenst VIJF GEMEENTEN IN NOORD-BRABANT ZIJN ONDER VERSCHERPT TOEZICHT GESTELD Functioneren commissies in Brabant Commissie Interbestuurlijk Toezicht Noord-Brabant slaat alarm Tom van Eekelen Heemschut Noord-Brabant vraagt aandacht voor het functioneren van monumenten commissies. Daar worden ook commissies ruimtelijke kwaliteit en omgevingscommis sies mee bedoeld. Heemschut Noord-Brabant constateert dat het met de wettelijk verplichte advise ring ten aanzien van rijksmonumenten en gemeentelijke monumenten in Brabantse gemeenten niet overal goed gaat. Of hier in andere provincies ook zorgen over zijn, is niet helemaal duidelijk. Zonder goed func tionerende monumentencommissies kun- nen aan gemeentebesturen geen adviezen van voldoende kwaliteit worden gegeven. Ondanks dat veel Brabantse gemeenten het 'goed doen', is in een aantal plaatsen sprake van slecht functionerende commis sies. De provincie Noord-Brabant stelde onlangs vijf gemeenten onder verscherpt toezicht. Tijd dus voor Heemschut om voor het onderwerp aandacht te vragen. Iedere gemeente is wettelijk verplicht een monumentencommissie te hebben. Ze moe ten onafhankelijk van de gemeente kunnen opereren en over voldoende deskundigheid beschikken. Naast restauratie-expertise, architectuur-, kunst- en landschapshisto rici kunnen er ook lokale mensen in verte genwoordigd zijn. Monumentencommissies adviseren colleges van B&W over vergun ningverlening en beleid. Daarnaast onder steunen ze de eigenaren, onder meer door te kijken waar mogelijk ruimte tot aanpas sing van de monumenten zit. De vergade ringen van de commissies zijn openbaar. De adviezen kunnen worden nagelezen op de gemeentelijke websites. Heemschut Noord-Brabant heeft de laat ste jaren voorbeelden gezien waar monu mentencommissies zijn afgeschaft, niet goed werken of slapende zijn. Zo hebben sommige gemeenten geen monumenten commissie meer, hebben de commissie op afstand gezet of schakelen op oproepbasis een bureau in. Plaatselijke kennis ontbreekt dan veelal. Ook is een gemeente bekend waarbij de burgemeester sinds de opheffing van de monumentencommissie de adviezen zelf afhandelt. In een andere gemeente is de commissie al jarenlang niet meer bij elkaar geweest. Heemschut Noord-Brabant heeft succesvol een rechtszaak gevoerd tegen een gemeente over adviezen van een niet- goed functionerende monumentencommis sie. De door B&W op basis daarvan geno men besluiten bleken niet rechtsgeldig. De betrokkenheid van Heemschut bij deze kwesties heeft effect. Zo zijn er gemeen ten die (weer) een goed functionerende monumentencommissie hebben en staat erfgoedbeleid opnieuw in de belangstelling. Ook betrokken eigenaren, burgers en heem- kundeverenigingen werken hier aan mee. Wanneer de kwaliteit van de erfgoedzorg in een gemeente niet voldoet of onder druk staat, kunnen burgers dit bij de provincie melden. De Commissie Interbestuurlijk Toe zicht van de provincie Noord-Brabant stelt jaarlijks een onderzoek in naar het functione ren van monumentencommissies. Zij kan bij voldoende signalen ingrijpen en de gemeen ten aanspreken op hun gevoerde beleid. Meer informatie en meldingen bij Tom van Eekelen, Heemschut Noord-Brabant, seekelen@home.nl

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 43