En nog een kegelbaan... Ingezonden Open avond 8 maart Ons erfgoed verdient goede zorg. Dat lijkt zo vanzelfsprekend, maar dat is het niet. Al vele jaren wordt een tekort aan vaklieden gesignaleerd. Gemeenteambtenaren schijnen gedegen kennis van erfgoed te ontberen. Opnieuw is er door een oplettende Heem schutlezer een beschermde kegelbaan opgedoken. Leo Endedijk meldde ons dat behalve in Leiden en Deventer zich in het Noorderpolderhuis in Schermerhorn ook een beschermde kegelbaan bevindt. Het pand is gebouwd als boerderij en later verbouwd tot polderhuis voor het bestuur van het voormalige waterschap Scher- meer. Ook de twee opvolgers Het Lange Rond en het Hoogheemraadschap Hol lands Noorderkwartier hebben het pol derhuis gebruikt als ontvangstruimte. De kegelbaan bevindt zich in een deel van de timmerschuur. Volgens Arie Barendregt, oud-dijkgraaf van het waterschap, is het de oudste kegelbaan van Nederland. De baan en de ballen, die vrijwel vierkant zijn, zijn nog aanwezig. De schuur is in 1968 en 1994 vernieuwd. In de ruimte is ook nog oud timmermansgereedschap aanwezig. Op 8 maart 2018 kunt u over de mogelijkhe den terecht op de gezamenlijke open avond van het Nationaal Restauratie Centrum, de Hogeschool Utrecht, het Nationaal Centrum Erfgoedopleidingen, de Erfgoed Academie, de Hogeschool van Arnhem en Nijmegen en het Gelders Restauratie Centrum. Locatie: Klooster Onze Lieve Vrouwe ter Eem, Daam Fockemalaan 22, Amersfoort. Tijd: 18 tot 21 uur. Tussen 18 en 19 uur wordt gezorgd voor soep en een broodje. Verdere informatie is te vinden op de website: www.erfgoedopleidingen.nl/opleidingen. Hier is ook een overzicht te vinden van de verschillende opleidingen en cursussen. Aanmelden kan via: info@restauratiecentrum.nl Soms worden we opgeschrikt door een mediabericht over een al dan niet moedwil lige vernietiging van erfgoed. Een voorwaarde voor erfgoedzorg is dat pro fessionals en vaklieden goed zijn opgeleid in de specifieke zorg voor monumenten. Zij zijn het die hetzij dagelijks bezig zijn met subsidie- en vergunningverlening, herbe stemming en begeleiding van restauratie projecten of op de steiger het monument daadwerkelijk restaureren. En onderschat uw rol als erfgoedbeschermer niet. Want een erfgoedbeschermer moet ook goed ingevoerd zijn om actie te kunnen voeren. Nederland telt vele erfgoed- en restauratie opleidingen: MBO, HBO en WO, inclusief post- bachelors en post-masters specialisaties. Er is keuze uit opleidingen van twee, drie of vier jaar, maar er zijn ook cursussen, praktijktrai ningen en masterclasses van enkele dagen. 42 HEEMSCHUT februari 2018

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 42