32 34 36 38 HEEMSCHUT Apeldoorn fraaier door gevelfonds Luchtwachttoren als landmark Kiezen voor karakter! Plan Zuid Amsterdam beschermd Omslag: eRFGoeDveRenicinc En verder: INHOUD Nationaal landschap onder druk Vergane glorie in Middelburg Heemschut en waterschapserfgoed Landschap Limburg steeds schraler Voorjaar in 's-Graveland: de theekoepel van Jagtlust. Foto: Chris Booms Heemschut Actief 14 Bedreigd - Gered 20 Verenigingsnieuws 31 Gastcolumn Peter Bos 37 Weg met die fietsen 40 Erfgoedzorg begint bij onderwijs 42 Betere monumentencommissies gewenst 43 Voordeel als Heemschutter 46 Welkom in het Europees jaar voor het Cultureel Erfgoed 2018! Met Leeuwarden als Culturele Hoofd stad van Europa is een bijzonder themajaar begonnen, dat is ingezet door de Europese Commissie. Erfgoed verbindt, en juist dit themajaar legt de nadruk op de kans die wij hebben om met erfgoedliefhebbers, professionals en bestuurders in andere Europese lidstaten van gedachten te wisselen, van elkaar te leren, kennis te nemen van elkaars initiatieven en de geza menlijke Europese waarden rond het cultureel erfgoed uit te dragen. Wat hebben we daaraan als Neder land, vraagt u zich wellicht af. Neder land is dan misschien wel klein, maar zeker niet onbelangrijk binnen Europa, met een unieke identiteit, open gren zen en veel passie en kennis op het gebied van erfgoedbehoud. Wij kun nen leren, maar ook zeker uitdragen. 2018 is daarom voor mij persoonlijk ook zeker een jaar om te laten zien dat we best trots mogen zijn op wat we doen en wat er bereikt is. Hoe onze democratie georganiseerd is en het debat over erfgoedbehoud daarin een plek vindt. Hoe we budget vrijspe len voor restauraties, energie steken in vrijwilligerswerk en hoeveel parti culier initiatief er is als het gaat om het behoud van erfgoedwaarden en tradities. Onze organisatiekracht is groot. Die waarden draag ik graag uit in Europa. Doet u met ons mee? Karel Loeff, directeur

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 3