Harmonie Beschermd Stadsgezicht ontwerpen om symmetrische straatbeelden te krijgen. Ook dwongen ze de architec ten om de architectuur van naastgelegen bouwwerken op elkaar te laten aanslui ten door middel van gemeenschappelijke kenmerken. En als de architecten uitein delijk hun ontwerp volgens alle richtlijnen gereed hadden, was er ook nog een strenge schoonheidscommissie, die bepaalde of de plannen binnen de algehele ideeën van wel stand pasten. Het mag duidelijk zijn dat de architectuur van Plan Zuid zo werd gereguleerd dat de individuele architectonische vrijheid sterk werd beperkt. Er werd dan ook veelvul dig geklaagd over de gestelde eisen en vermeende vriendjespolitiek. Afwijkende ideeën werden gewoonweg niet toegelaten. Toch gaf juist het vasthouden aan een visie en de strakke regulering Plan Zuid haar zo homogene kwaliteit. Berlage werd gedreven door een verlangen naar stedelijke harmo nie. Hierin zit het idee verwerkt dat archi tecten en kunstenaars gezamenlijk werken aan de verbetering van de stad en de ver heffing van het volk. Deze ideologie paste goed binnen Berlage's socialistische denk beelden. Ondanks de regulering is het de architecten toch gelukt hun creativiteit kwijt te kunnen. Zij besteedden veel aandacht aan bijzondere details, zoals baksteenmo tieven, siersmeedijzerwerk en opvallende erkers. Het maakt de buurt tot een geheel dat in detail altijd weet te verrassen. Het wonen in Plan Zuid wordt over het alge meen als zeer prettig ervaren. De woningen zijn er van een hoge kwaliteit en de buurt heeft voldoende faciliteiten en groen. De grote kracht van de wijk ligt echter in de harmonieuze samenhang tussen bebouwing en openbare ruimte en de zorgvuldig geor ganiseerde zichtlijnen en accenten. Het is evenwichtig, maar zonder bescherming ook kwetsbaar. Het vervangen van één woning bouwblok door een modern bouwwerk dat zich niet aan de historische richtlijnen Foto Holendrechtstraat, architect Staal-Kropholler houdt, verbreekt onmiddellijk de samen hang. Heemschut Amsterdam heeft zich daarom dan ook lang hard gemaakt voor de nu verleende status. De nieuwe status betekent niet dat wonin geigenaren niets meer mogen veranderen. Anders dan bij monumenten wil de status van beschermd stadsgezicht vooral de ste denbouwkundige samenhang bewaren. Dit betekent dat bijvoorbeeld verbouwingen en uitbouwen nog steeds mogelijk zijn, mits de stedenbouwkundige principes behouden blijven. Het schilderen van gevels of het ver vangen van houten kozijnen voor kunststof kan dan niet zonder meer. De details van de bescherming zullen de komende tijd ver der worden ingevuld, maar Heemschut is in ieder geval tevreden en hoopt dat hierdoor de visie van Berlage nog lang zichtbaar en beleefbaar blijft. Sebas Baggelaar is voorzitter van Heem schut Amsterdam Tekening Plan Zuid, H.P. Berlage. filj mm mê februari 2018 HEEMSCHUT 39

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 39