Plan Zuid van Berlage beschermd Eind 2017 ging een lang gekoesterde wens van Heemschut Amsterdam in vervulling. Honderd jaar na goedkeuring door de gemeenteraad, is Plan Zuid - het wereldberoemde plan van H.P. Berlage - aangewezen als beschermd stadsgezicht. Het is een erkenning van de architectuur, maar vooral van Berlage's visionaire ideeën die eraan ten grondslag liggen. Deze waarden zijn nu grotendeels veiliggesteld, al betekent de status geen volledige bevriezing van bouwplannen. Sebas Baggelaar Schilderachtig in detail Luchtfoto Plan Zuid. Het is een scan van een afbeelding uit een oud tijdschrift uit de jaren '20/ '30. De toewijzing van Plan Zuid als beschermd stadsgezicht is meer dan verdiend. Het plan wordt internationaal geroemd als geslaagd voorbeeld van stedenbouw uit de 20ste eeuw en bezit ruimtelijke en esthetische kwaliteiten die ook nu nog eenvoudig stand houden. Om te wonen is de wijk nog altijd zeer geliefd. Vooral de laatste jaren is de waardering voor Plan Zuid en de Amster damse School in het bijzonder toegenomen. Maar dat de status juist in 2017 is toegewe zen, is geen toeval. Het was vorig jaar pre cies 100 jaar geleden dat de plannen door de gemeenteraad werden aangenomen. Plan Zuid was een revolutionair plan. Ber- lage droomde van een nieuw type stads uitbreiding waar stedenbouw harmonieerde met kunst en architectuur. Hoewel de plan nen in 1917 werden goedgekeurd, had hij de opdracht feitelijk eerder gekregen, vlak na de invoering van de Woningwet. Deze wet uit 1901 moest mooie en gezonde steden ople veren door eisen te stellen aan nieuw te bou wen woningen, zoals minimale oppervlaktes, buitenruimtes en sanitaire voorzieningen. Ook was het afgelopen met de organische groei van steden. Uitbreidingen moesten nu gecontroleerd en planmatig gebeuren om eentonige straatbeelden te vermijden. Ber lage streefde juist naar veel variatie door middel van elementen als pleintjes, grachten en bijzondere doorkijkjes. Als uitgangspunt nam Berlage een aan tal brede lanen, die het plan doorkruisten en het allure gaven. De gebieden tussen de lanen werden ontworpen als kleine zelfvoorzienende buurten, die daardoor elk een bijna dorps karakter kregen. Het motto hierbij was: Monumentaal van opzet, schilderachtig in detail. De buurten wer den verlevendigd met verrassende details zoals kromme straatjes, torenaccenten en poortjes naar knusse binnenplaatsen. Voor elke buurt werden prominente architecten aangesteld die vooraf enkele visuele richt lijnen opstelden; bijvoorbeeld over het type beplanting, hoogte en vorm van de daken. In enkele gevallen dicteerden zij zelfs de kleur van de stenen. Op in het oog springende locaties kregen architecten beide zijden van een straat te jfc t A 38 HEEMSCHUT februari 2018

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 38