Gemeenteraadsverkiezingen 2018 Op 21 maart mag Nederland naar de stembus voor een nieuwe gemeenteraad; misschien wel de belangrijkste bestuurslaag als het om bescherming van erfgoed gaat. Heemschut denkt met u mee. Want uw stem is van belang om lokaal het verschil te maken! Karei Loeff Erfgoed, fundament voor kwaliteit Kiezen voor karakter! Het aantal gemeenten in ons land is in 2018 opnieuw afgenomen en bedraagt per 1 januari 380. Vier jaar geleden heeft Heemschut in de Grote Monumenten Gemeentetest de grote verschillen op het gebied van erfgoedbeleid aangeduid tussen gemeenten in ons land. Ongeveer de helft van onze gemeenten doet het prima, de meesten daarvan zijn ook aangesloten bij de Federatie Grote Monumentengemeen ten. Er bleken echter ook gemeenten te zijn die, ondanks een groot aantal beschermde monumenten, nauwelijks ambtelijke capa citeit vrijmaken op dit gebied. Nog steeds komen we in verschillende provincies ge meenten tegen zonder erfgoedbeleid. Ook zijn er gemeenten die websites hebben, maar waar beschermde monumenten, regels en richtlijnen niet te vinden zijn. Gemeenteraden zijn in het bestuurlijke stel sel van groot belang voor een goede ruim telijke ordening. De gemeenteraad beslist over bestemmingsplannen, zij stellen visies vast en gaan over verordeningen, die bij voorbeeld de bescherming van cultuurhisto rische waarden mogelijk maken. Daarom is de keuze nu zo belangrijk. Welke partij kiest u? Kent u de raadsleden en hun visie? Heemschut komt in de praktijk vaak bestuurders en raadsleden tegen die van goede wil zijn. Maar begrijpen partijen eigenlijk wel de belangen die er liggen? Wegen de doelen van woningbouw, verkeer en economie op tegen de aantasting van waarden in kernen, dorpen en steden? Zijn politieke partijen zich bewust van de waarde van erfgoed voor het landschap? En wordt die waarde ook centraal gesteld bij beslis singen over nieuwe ontwikkelingen? In de verkiezingsprogramma's van de lokale politieke partijen zien we grote verschil len. Leefbaarheid staat vaak op de eerste plaats, maar is die leefbaarheid vertaald naar de identiteit van stad en land, van de inzet voor het behoud van erfgoed? Heem schut heeft, samen met Kunsten '92, ver eniging voor kunst, cultuur en erfgoed, vorig jaar al haar statement afgegeven aan alle politieke partijen en fracties in de gemeen ten in ons land. Erfgoed legt het fundament voor kwaliteit. Erfgoed levert geld op, het is een bewezen magneet voor toerisme en recreatie. Erfgoed brengt mensen samen, het draagvlak is groot. Erfgoed is de basis voor een duurzame ontwikkeling. En last but not least: erfgoed levert unieke en ver rassende herbestemmingslocaties op. Die boodschap heeft Heemschut uitgedragen en wij hopen dat die in veel verkiezings programma's terecht is gekomen. Aan u nu de uitdaging om vanuit dit perspectief de programma's van de politieke partijen in uw eigen gemeente te beoordelen én de juiste keuze te maken. In het belang van ons erf goed, maar bovenal in het belang van uw eigen leefomgeving. Uw heem, is het waard om te schutten! 36 HEEMSCHUT februari 2018

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 36