Enthousiaste ondernemers Snel resultaat Europa Nostra Ook huurders van winkelpanden in Apeldoorn laten hun gevel ver fraaien. Aanleiding was een lichtbak die naar beneden kwam, herinnert onderneemster Laura Visser van het Kaaslokaal zich. Zij en haar moeder Hilde waren meteen enthousiast toen Rudy Wolfkamp vertelde over het gevelfonds. Achter lelijke platen kwam een mooie houten winkelpui tevoorschijn. Die heeft een uitstra ling waar zij en hun klanten nog steeds blij van worden. De Stichting Apeldoornse Monu menten (SAM), een 100% vrijwilli gersorganisatie, zet zich sinds 1987 in voor behoud van monumentale panden in Apeldoorn. De SAM is een enthousiaste ambassadeur van het gemeentelijke gevelfonds. Bij som mige gevelrestauraties werkt de SAM intensief samen met de gemeente. Meer over de SAM is te lezen op www.apeldoornsemonumenten.nl. In Apeldoorn zijn ook nog actief de Vereniging Oud-Apeldoorn en de Stichting Erfgoedplatform Apeldoorn. Met als gevolg dat de winkelpui geen relatie meer had met de overige verdiepingen van het gebouw. Wolfkamp benadrukt meteen dat adviseur cultuurhistorie Annemarie Mascunan en stedenbouwkundige Doesjka Majdandzic minstens zo actief zijn als hij. En dat ook andere ambtenaren in het stadhuis van Apeldoorn hard meedoen om het fonds tot een succes te maken. Het fonds begon officieel in 2014 met 170.000 euro voor twee jaar. Die waren na negen maanden op. Inmiddels is 370.000 euro gebruikt. Het gevelfonds wordt zon der problemen aangevuld. Wolfkamp: 'Ook Rudy Wolfkamp bij een van de gevels in de Hoofdstraat. de politiek staat volledig achter het fonds. Iedereen ziet hoe goed het werkt.' Maar, waarschuwt hij, het is niet alleen het fonds. 'Je moet er ook actieve en enthou siaste mensen bij hebben. Een paar die de kar trekken.' Onofficieel waren Wolfkamp en zijn twee collega's overigens al tien jaar bezig met een vergelijkbare aanpak. 'We stuurden bijvoorbeeld bij als monumenten aan onderhoud toe waren.' 'De bijdrage van het gevelfonds, maximaal 10.000 euro, is een binnenkomertje', stelt Wolfkamp. Veel belangrijker is het gesprek dat volgt tussen deskundige ambtenaren en steeds enthousiaster wordende onder nemers en eigenaren. De gemeente Apel doorn denkt volop mee hoe de winkelpui mooier gemaakt kan worden. Dat ligt soms in kleine dingen. Annemarie Mascunan duikt in het verleden om te laten zien hoe ze er ooit uitzagen. Het drietal werkt zo snel dat de vaart erin blijft. Samen komen ze tot een plan dat naar ver wachting snel een vergunning krijgt. De adviseurs en stedenbouwkundige wach ten niet in het stadhuis af tot mensen naar de gemeente komen voor een gevelsub sidie. 'We gaan actief naar winkeliers toe om te vragen of ze plannen hebben hun pui te veranderen.' Daarnaast houden ze in de gaten wat er in de stad gebeurt. Wordt er al aan een gevel gewerkt, dan informeren ze altijd naar het eindresultaat. Ze kunnen de kwaliteit ook dan nog verbeteren. Soms onder de druk dat de regels ook afgedwon gen kunnen worden. Wolfkamp vindt het mooie van het gevelfonds dat je direct resultaat ziet. 'Nu investeren en volgende maand is het soms al klaar.' Dat vereist wel dat de gemeente er altijd vaart achter zet. 'Ik zit regelmatig in het weekeinde voor het gevelfonds te wer ken', bekent de restauratie-adviseur. 'Maar dat heb ik er graag voor over.' Hoewel er nog genoeg gevels beter kunnen - Wolfkamp wijst aan waar hij binnenkort langs wil - is de Hoofdstraat van Apeldoorn een prettige straat om met erfgoedblik in te lopen. Wolfkamp: 'De mensen steken elkaar aan. Heeft de buurman een mooie gevel dan wil de omgeving ook.' Opmerkelijk is overigens dat vooral de winkelpuien van niet-monumenten mooier gemaakt worden. Daarnaast zijn het niet alleen kleine onder nemers die meedoen. De eerste winkel die geld kreeg uit het Apeldoornse gevelfonds was Miss Etam. Ook winkelketen Rituals liet in een vroeg stadium de etalage aanpakken. Apeldoorn dingt met zijn gevelfonds mee naar de Europa-Nostraprijs. Die wordt in juni 2018 in Berlijn uitgereikt. Wolfkamp: 'Als we winnen, organiseren we een con gres waarop we onze aanpak als voorbeeld stellen voor andere gemeenten.' Onder andere Rheden, Velp, Rhenen en Hilversum toonden al belangstelling. Daarnaast zijn er gemeenten die een vergelijkbaar fonds heb ben. Zelfs bekende stedelijke ontwerpers zijn onder de indruk van het fonds. Ze bren gen het concept onder de aandacht van andere Europese steden. februari 2018 HEEMSCHUT 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 33