Vrijwilliger op stap Nationaal belang De gevolgen van de ruilverkaling zijn goed zichtbaar in het Ransdalerveld. In vergelijking met het landschap van het Geuldal (foto hieronder) heeft het Ransdalerveld zijn kleinschalig heid verloren door een verlies aan landschapselementen zoals graften en stukjes bos op de top van de hellingen. Door egalisatie van de landbouwgrond is een deel van het micro reliëf teniet gedaan. Het uiteindelijke resultaat is een schraler landschap. die konden overnachten op het erf van de boer. De regels zijn versoepeld waardoor nu hele campings in het landschap verrijzen'. Is dit wat je wilt, vraagt Vos zich af? De vraag stellen is hem beantwoorden. Tenten en caravans verdwijnen vanzelf als het weer kouder wordt. Dat geldt echter niet voor de volop in opmars zijnde vakantiebungalow parken die in toenemende mate op voorma lige kampeerterreinen gerealiseerd worden. Vos: 'Terug naar de tijd van Eli Heimans van rond 1900 is onmogelijk, maar een integrale visie op behoud, ontwikkeling en beheer van de landschappelijke kwaliteiten in Zuid Limburg is van levensbelang voor deze regio.' Vos vindt dat de sluipende aantasting van het Limburgse Heuvelland zeker ook lan delijk aandacht verdient: 'Heel Nederland gaat met vakantie of doet een weekenduitje in Zuid-Limburg. Daarom is de commissie bezig met de oprichting van een comité van aanbeveling voor het Nationaal Landschap Zuid-Limburg waarin ook, nee juist 'Hol landers' acte de présence moeten geven. Pas als niet-Limburgers aan de alarmbel trekken, beginnen Limburgers zich achter hun oor te krabben. Daarom starten we dit jaar met een campagne die laat zien hoe het landschap in de afgelopen decennia verschraald is en welke consequenties dat zal hebben voor de streek die we allemaal zo prachtig vinden. Voor de gemiddelde bezoeker en inwoner lijkt Zuid-Limburg nog steeds op het mooie Heuvelland van decen nia geleden, maar schijn bedriegt'. Heem schut Limburg vindt dat het provinciaal bestuur een nadrukkelijke en overtuigende regierol in het Nationaal Landschap Zuid Limburg zal moeten spelen. 'Omdat een gezaghebbende autoriteit met hoogstaande input ontbreekt, is het ieder voor zich en God voor ons allen. Laten we er samen alles aan doen om te voorkomen dat in dit ver weesde landschap de markt het machtsva cuüm vult.' Wilt u reageren? Stuur een mail aan leevos@outlook.com 30 HEEMSCHUT februari 2018

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 30