Gastcolumn Peter Bos is fractievoorzitter van de Haagse Stadspartij Met erfpacht sloop te lijf Het onderwerp erfpacht houdt de gemoederen in mijn stad Den Haag nog steeds bezig. Het gaat dan meestal over de vraag of het in erfpacht houden van grond door de gemeente nog wel van deze tijd is. Ik wil het in deze column over een bijzondere vorm van erfpacht hebben die van belang kan zijn bij het behoud van cultuurhisto risch erfgoed. En dan hebben we het niet over de grond onder de gebouwen, maar over de gebouwen zelf. Op 12 december 2017 sloot wethouder Joris Wijsmuller (Haagse Stadspartij) een erfpachtovereenkomst met een stichting die de Buitenplaats Ockenburgh gaat exploiteren. De stichting heeft zich jarenlang ingezet voor behoud van het vervallen 17de-eeuwse rijksmonument bestaande uit een landhuis met bijgebouwen en een groot erf. Lange tijd zag het ernaar uit dat een projectontwikkelaar de buitenplaats zou kopen en er een hotelcomplex met nieuwbouw zou komen. Buurtbewoners hebben zich hiertegen verzet en met succes een alternatief plan ontwikkeld om van de buitenplaats een sociaal-culturele ontmoetingsplek te maken. Het grote struikelblok bleek de financiering. Want zie maar eens als buurtinitiatief het geld op te hoesten om zo'n groot pand te kopen en te verbouwen. In Den Haag hebben we bedacht dat de gemeente als eigenaar van het pand ook kan kiezen voor een erfpachtconstructie in plaats van een traditionele verkoop van het pand. Dat houdt in dat de stichting niet in één keer een enorm bedrag op tafel hoeft te leggen, maar jaarlijks een erfpachtcanon betaalt. Deze bedraagt in 2018 dankzij de huidige lage rentestand 1,5% van de waarde van het onroerend goed. De erfpachtconstructie heeft zijn nut al vaker bewezen. De voormalige HBS aan de Waldeck Pyrmontkade is in 2002 door de gemeente in erfpacht uitgegeven aan een stichting die het pand nu als creatief woon-werkpand exploiteert onder de naam Grote Pyr. De erfpachtconstructie kwam in beeld toen bleek dat geen enkele bank bereid was om aankoop en renovatie te financieren. De Grote Pyr is uiteindelijk gerenoveerd en het gemeentelijke monument biedt momenteel huisvesting aan vijftig bewoners en vijftien creatieve bedrijven. Een ander pand dat gered is dankzij een erfpachtconstructie is Maakhaven. Het gaat hier om de voormalige Centrale Werkplaats van Shell in Laakhaven. Een prachtig industrieel pand met een karakteristiek zaagtand dak dat gesloopt dreigde te wor den. De kunstenaars en ambachtslieden die in het pand waren getrokken, maakten een reddingsplan dat nu wordt uitgevoerd, mede dankzij een erfpachtconstructie. Wat mij betreft gaan we dit vaker doen in Den Haag. Op deze manier slaan we twee vliegen in een klap: cultuurhistorisch erfgoed blijft behouden en maatschappelijke initiatieven krijgen zo meer kans op de vastgoedmarkt. februari 2018 HEEMSCHUT 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 27