Is er erfgoedbeleid? Leerpunten uit de verkenning Dierense Sluis is in onbruik en raakt verder in verval. Bescherming is hard nodig. schap de Stichtse Rijnlanden beschikt over een bezoekerscentrum, het Dijkhuiscom plex Jaarsveld. Het Friese waterschap heeft bij het Ir. D.F Woudagemaal een bezoekers centrum ingericht. Ten vijfde: hebben waterschappen eigenlijk beleid voor erfgoed gemaakt? Ja, ten dele, maar de meeste waterschappen niet. Som mige waterschappen hebben al jaren terug erfgoedbeleid opgesteld (onder andere Waterschap Hunze en Aa's in 2005, Water schap Amstel, Gooi en Vecht in 2011). Andere waterschappen hebben het beleid geactualiseerd (Hoogheemraadschap Rijn land en Hoogheemraadschap de Stichtse Rijnlanden). Andere waterschappen werken daar inmiddels aan. Bij sommige water schappen is het er niet van gekomen. Er zijn wel inventarisaties uitgevoerd die als ver trekpunt voor het opstellen van beleid moes ten dienen. Aan enkele inventarisaties is een waarderingsystematiek gekoppeld voor de omgang met erfgoed. Die waardering is dan soms doorvertaald naar een inves- teringssystematiek. Elk waterschap doet het op de eigen manier. De opzet van de verkenning is om een prak tische bijdrage te leveren in het opbouwpro- ces dat Heemschut in gaat naar een con- zich bewust zijn van het eigen erfgoed en de kansen die dat biedt. Onderzocht is wat de waterschappen doen met de fysieke presentatie van erfgoed, dat wil zeggen het openstellen voor publiek van hun cul tuurmonumenten. Dat kan permanent zijn georganiseerd, bijvoorbeeld in de vorm van een bezoekerscentrum met vaste ope ningstijden of een bezoek op afspraak. Of incidenteel als een gebouw opengesteld is tijdens bepaalde evenementen. Voor deze verkenning is nagegaan of waterschappen meedoen aan de landelijk georganiseerde Hdee Mocumentendag. Ook eier blijken de verschillen tussen de waterschap den groot. kFiguur 3)Het Hoogheemraad- Open Monumentendag Figuur 3 Fysieke presentatie waterschaps erfgoed: deelname waterschappen Open Monumentendag structieve relatie met de waterschappen. Uit de verkenning blijkt dat erfgoed door elk waterschap op een eigen wijze bena derd wordt. Het zal tijd en energie vergen om goed vat te krijgen op de verschillende bedrijfsculturen ten aanzien van erfgoed. Provinciegrenzen en waterschapsgrenzen zijn niet hetzelfde. Bovendien zijn in een aantal provincies meerdere waterschappen werkzaam. Dat besef is van belang voor de verschillende Heemschutcommissies. In het ene deel van de provincie geldt een andere erfgoedaanpak dan in het andere. De verkenning geeft een eerste indruk van wat waterschappen hebben met cultureel erfgoed. Het vraagt ook tijd om erachter te komen hoe de werkprocessen bij de waterschappen in de praktijk verlopen. Acht waterschappen willen in ieder geval graag kennismaken met Heemschut. Het begin is er, nu is Heemschut zelf aan zet. Akke de Vries is eigenaar van onderzoeks- en adviesbureau De Waterfabriek - voor erfgoedvragen. De uitkomsten van het onderzoeks rapport Erfgoedvereniging Heem schut en waterschapserfgoed- een verkenning zijn als eerste aangebo den aan de Unie van Waterschap pen, de koepelvereniging voor Water schappen in Nederland. Vervolgens is het rapport gedeeld met de betrok kenen vanuit de waterschappen en aangeboden aan de verschillende besturen van de waterschappen. Onze dertien Heemschut-commis sies hebben het onderzoek inmiddels ook ontvangen met de vraag om aan de hand van de bevindingen met de waterschappen contact te zoeken. Deze informatie en uitkomsten publi ceren we ook om andere belangheb benden breder te informeren. Voor reacties en informatie over het rapport kunt u contact opnemen met pfeiffer@heemschut.nl. 26 HEEMSCHUT februari 2018

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 26