Special Bewustwording hard nodig In het rapport staat basisinformatie over 21 van de 22 waterschappen die Nederland rijk is. Het waterschap Blija Buitendijks is buiten beschouwing gelaten, omdat het hier gaat om een onbewoond buitendijks gele gen gebied. Voor ieder waterschap is een tabel samen gesteld met contactgegevens, in welke provincie(s) het waterschap werkzaam is, informatie over toegankelijkheid van het erf goed, het erfgoedbeleid van het waterschap en wat actueel is met betrekking tot dat erf- Figuur 1 Aantal waterschappen per pro vincie. Bron: rapport Erfgoedvereniging Heemschut en waterschapserfgoed - een verkenning goed. Er is ook een overzicht per provincie gemaakt, omdat in de meeste provincies meer dan één waterschap verantwoorde lijk is voor het waterbeheer. In de provincie Zuid-Holland zijn bijvoorbeeld maar liefst zeven waterschappen werkzaam. (Figuur 1) Verder zijn in het rapport teksten over waterschappen en waterschapserfgoed en over Heemschut en waterschapserfgoed opgenomen. Voorts bevat het een stappen plan met praktische tips voor een aanpak. Waterschapen cultureel erfgoed erfgoed verhouden. Als graadmeter voor de aandacht van een waterschap voor het eigen erfgoed is gekeken naar wat een waterschap laat zien op de eigen website over het erfgoed. Daarbij vallen een aantal zaken op. Ten eerste: wat is erfgoed volgens de water schappen? Erfgoed is een breed begrip en wordt door de waterschappen verschillend ingevuld. Erfgoed is niet alleen opgevat als het ruimtelijk erfgoed (gebouwen, land schappen, monumenten, objecten en struc turen zowel bovengronds als ondergronds), maar ook het historisch archief en het roe rende erfgoed (de collectie historische voor werpen, zoals werktuigen en de inventaris van een waterschapshuis) vallen onder dat erfgoed. Aan deze drie categorieën wordt door de waterschapppen op de website op verschillende manieren aandacht besteed. Er zijn daarbij opvallende verschillen tus sen de waterschappen. Als er aandacht is voor het ruimtelijke erfgoed gaat dat voor namelijk over gebouwde objecten. Sommige waterschappen besteden ook aandacht aan landschappelijke structuren zoals sprengen- stelsels, beken, rivieren, wielen en kolken (waterschap Vallei en Veluwe, Hoogheem raadschap De Stichtse Rijnlanden, water schap Amstel, Gooi en Vecht). Historisch archief Dan wat betreft de informatie over het his torisch archief met vele documenten en kaartmateriaal. Ook voor het waterschap zelf is het van belang om een makkelijke historisch archief roerend erfgoed ruimtelijk erfgoed Figuur 2 Informatie over erfgoed op de website van de waterschappen. goed in bezit of beheer van waterschappen. Een goede relatie met de waterschappen is wenselijk, want praten over erfgoed kan bijdragen aan een goede omgang met dat erfgoed. Maar in de praktijk blijkt er nog te weinig contact te zijn tussen Heemschut en de waterschappen. Om daar verandering in te brengen is aller eerst bewustwording nodig. Nog te weinig wordt beseft dat ook waterbeheerders te maken hebben met cultuurmonumenten. Als waterbeheerder voeren de waterschap pen regelmatig werkzaamheden uit. Denk bijvoorbeeld aan onderhoud van sluizen, het sterker maken van dijken en het verbreden van kanalen. Bij dit soort projecten is vaak ook erfgoed betrokken. Heemschut ziet een taak om in een zo vroeg mogelijk stadium betrokken te raken bij dergelijke water schapsprojecten. En wel om in een vroeg stadium aandacht te vragen voor het belang van het erfgoed. Makkelijker gezegd dan gedaan: hoe geef je dat handen en voeten? Om dit goed op te pakken is het in ieder geval belangrijk om geïnformeerd op pad te gaan. En te weten hoe de waterschappen zich ver houden tot cultureel erfgoed. Voorjaar 2017 gaf Heemschut aan onderzoeksbureau De Waterfabriek de opdracht om dat uit te zoe ken en een praktisch basisdocument op te stellen waarmee de Heemschutcommis sies aan de slag kunnen. Het resultaat is het rapport met de titel Erfgoedvereniging Heemschut en waterschapserfgoed, een verkenning uit juli 2017. provincie aantal waterschappen Groningen 3 Friesland 4 Drenthe 4 Overijssel 4 Gelderland 4 Flevoland 1 Utrecht 4 Noord-Holland 3 Zuid-Holland 7 Zeeland 1 Noord-Brabant 4 Limburg 1 Uit de verzamelde gegevens komt een beeld naar voren hoe de waterschappen zich tot info geen info eigen beheer, info elders, info elders, geen info info geen info 24 HEEMSCHUT februari 2018

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 24