HEEMSCHUT SI De zaak Kruittoren Koni weer monument WMK actief ZEELAND Tholen - In het kader van de uitbreiding van de stad Tholen is een sterk verouderd industrieter rein gesaneerd en geschikt gemaakt voor nieuw bouw. Door de hoge kosten van de sanering is er veel kunst- en vliegwerk aan te pas gekomen. Het overgebleven gedeelte is een lastige loca tie binnen het beschermd stadsgezicht. Er komen kadewoningen en een appartementen gebouw van 36 meter hoog met de naam Kruit toren. Deze toren past niet in de omschreven maatvoering van het beschermde stadsge zicht (maximaal veertien meter). Toch heeft de gemeenteraad het bestemmingsplan Kruitto- ren aangenomen. Heemschut Zeeland heeft, samen met twee lokale heemkundeverenigingen, bezwaar aan getekend tegen de toren. De hoogte van ruim dertig meter boven de dijk, gelegen op de hoogste plek van de stad, zorgt ervoor dat het historische aanzicht van de stad ernstig wordt verstoord. Vier particulieren, Heemschut en de twee heemkundekringen stonden midden december bij de Raad van State in Den Haag voor de behandeling van hun beroep tegen de komst van de woontoren. Een behandeling door de meervoudige kamer ruimtelijke ordening van de afdeling bestuursrechtspraak. Willem Heijbroek heeft namens de drie verenigingen een aantal onderbouwde argumenten inge bracht, die weerlegd werden door de vertegen woordiger van de gemeente. De RvS informeerde op welke wettelijke bepa ling de inbreng is gebaseerd. Ondanks herhaalde vragen zijn de betrokkenen pas nadat de verkoop al rond was over de planvorming geïnformeerd. De aanwijzing van een beschermd stadsgezicht heeft weinig zin als een gemeenteraad dat niet meeneemt in de besluitvorming. Je kunt dan overal woontorens bouwen. De uitspraak wordt eind januari verwacht. Oscar Huiskamp ZUID-HOLLAND Oud-Beijerland - Heemschut Zuid-Holland heeft bezwaar gemaakt tegen het besluit van het col lege van Oud-Beijerland om de gemeentelijke monumentenstatus van het Koni-kantoorpand op te heffen. Het argument voor opheffing was dat het financiële belang van Koni zwaar der diende te wegen dan het belang van een beschermde status van het pand. Naar de mening van Heemschut Zuid-Holland is het Koni-kantoorpand van groot belang als zichtbaar blijk van de recente na-oorlogse his torie van Oud-Beijerland, juist vanwege de band met het bedrijf Koni. Het pand heeft een frisse actuele uitstraling en een solide constructie die verschillende vormen van hergebruik toelaten. Naar aanleiding van het bezwaar van Heem schut en de toelichting van Heemschut, heeft het college besloten om het bezwaar gegrond te verklaren en het besluit tot intrekking van de beschermde status te herroepen. De gemeente werkt aan een herontwikkeling van de locatie, waarbij de monumentale status van het kantoorpand uitgangspunt is. Heem schut Zuid-Holland is tevreden dat, mede door onze inzet, dit pareltje behouden zal blijven! NOORD-BRABANT Etten-Leur - Op 18 januari 2017 verscheen in BN/de Stem een artikel 'Mozaïek kunstwerk zwembad Banakker niet te redden van sloop'. Precies een jaar later is door actief handelen van een inwoner van Etten-Leur, Anton Barten, de monumentencommissie en gemeenteraads lid Clasien de Regt, daarbij ondersteund door de Werkgroep Monumentale Kunst van Bond Heemschut (WMK), het kunstwerk niet alleen gered, maar krijgt het ook een herbestemming. Het gaat om een mozaïek van Jan van den Brink (Oosterhout 1919 - Etten-Leur 1993) in zwembad Banakker in Etten-Leur dat hal verwege 2018 wordt gesloopt. Het kunstwerk is in 1959 in het kader van de 1,5%-regeling speciaal voor dit gebouw vervaardigd en stelt een onderwaterwereld voor met vissen, zee wier, een zeemeermin en twee kinderen die vissen als transport gebruiken. Zoals gebrui kelijk bij kunstwerken uit de Wederopbouw periode straalt ook dit werk vrolijkheid en optimisme uit. Architect Hokan Nummelin van Hooper Architects uit Oosterhout was onmid dellijk bereid het mozaïek te herplaatsen in het door Pellikaan Bouwbedrijf te bouwen nieuwe zwembad. Het kunstwerk krijgt daar een prach tige plek bij de toegang naar de hoge glijbaan. Arno van Sabben, tegelrestaurator en die nauw samenwerkt met de WMK, verrichte de verwij dering en zal ook de herplaatsing voor zijn reke ning nemen. Johanna Jacobs februari 2018 HEEMSCHUT 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 19