HEEMSCHUT SI Wie kent Marken niet.. Bedreiging van Rolduc actief NOORD-HOLLAND Marken - Zowel nationaal en internationaal is Marken een geweldige publiekstrekker. Men komt erop af, omdat het een zeer karakteris tieke bebouwing heeft. Marken is nog steeds als eiland herkenbaar en het is voelbaar dat wind en water een rol spelen. Ondanks het feit dat de Zuiderzee het IJsselmeer is geworden en sinds 1957 met een dijk aan het vaste land is geklonken. De bebouwing staat van oudsher op terpen om de voeten droog te houden wanneer het eiland door stormen weer eens werd over spoeld met water. De werven zijn dan ook uniek in het landschap. Houten huisjes staan op de terp zeer dicht op elkaar gepakt met daarom heen de ruimte van het land. Ondanks het alom gewaardeerde karakter zijn er wel dege lijk bedreigingen. Heemschut Noord-Holland is gevraagd hierin mee te denken om die bedrei gingen het hoofd te bieden. Van de 27 werven die ooit op het eiland aanwezig waren, liggen er eigenlijk nog maar vier los in het landschap. De Wittewerf ligt eigenlijk al door verromme ling van bebouwing rond het parkeerterrein en de supermarkt niet meer mooi vrij in het land schap. Verder worden er allerlei bouwplannen ontwikkeld. Na de crisis is ook op het eiland behoefte aan woningen voor de eilandbewo ners. Uiteraard is dit legitiem, maar het is van het grootste belang dat dit secuur gebeurd zonder verdere aantasting van het open karak ter rond de werven. Er liggen ook plannen om losse boerderijen meer mogelijkheden te bie den in transformatie naar intensievere bewo ning en uitbreidingen toe te staan, waardoor de open ruimte dreigt dicht te slibben. Juist deze typische ligging: huisjes dicht op elkaar met rondom de open ruimte wordt door bouw plannen aangetast. Heemschut zal dit kritisch blijven volgen. Paul Carree De Wittewerf. LIMBURG Rolduc - Tussen 1000 en 1300 vonden op de plateaus van het huidige Limburg belang rijke ontginningen plaats. Bos maakte plaats voor een agrarisch landschap met verspreid liggende dorpen. Gemeenten als Kerkrade en Herzogenrath, laten in hun naam zien dat ze ontstaan zijn op een vrijgemaakte (gerooide) plaats in het bos. Dat geldt ook voor het kloos ter Rolduc tussen Kerkrade en Herzogenrath. Het stond vroeger bekend als Kloosterrade. Rolduc was een belangrijk centrum van maatschappelijke ontwikkeling. Al rond de 11de eeuw startte de mijnbouw in het naast Rol duc gelegen Wormdal. In 1741 nam de abdij de mijnbouw zelf ter hand. Na de bezetting door de Fransen in 1794 en de ontmanteling van Rolduc, werd de mijnbouw een staats zaak. In de jaren veertig van de vorige eeuw wilde de mijnbouwmaatschappij zelfs een poging wagen de rijke steenkoollagen onder Rolduc te ontginnen. Dat zou ongetwijfeld tot grote schade aan de abdij geleid hebben. De bedreigingen zijn na het sluiten van de mij nen niet voorbij. Heemschut Limburg maakt zich al enige jaren zorgen over plannen die er zijn om op de kloostergronden een golfbaan aan te leggen. In een recent ontwerp bestemmings plan buitengebied Kerkrade was de mogelijk heid tot aanleg van het golfterrein open gehou den. In een zienswijze liet Heemschut Limburg weten deze ontwikkelingen onaanvaardbaar te vinden. Het zou het karakter van het abdij complex absoluut aantasten, een deel van het nog aanwezige ontginningslandschap voorgoed doen verdwijnen, terwijl er in de regio geen tekort aan golfterreinen is. Ook de provincie, de Tuinenstichting en de Limburgse milieufede ratie lieten hun bezwaren horen. Mede omdat de initiatiefnemers van de golfbaan verzuim den een inrichtingsplan en aanvullende onder- zoekgegevens over de natuurwaarden en de cultuurhistorie aan te leveren, besloten B&W de ontwikkeling van de golfbaan buiten het bestemmingsplan te houden dat 20 december 2017 door de Raad werd vastgesteld. Hans Vermeer Luchtfoto van het kloostercomplex uit 1938.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 18