HEEMSCHUT /"I Pioniersbarak Aantasting van de Buitenstad Boeren en hun vrouwen, die in 1967 een boerderij kregen toegewezen in Oostelijk Flevoland, worden ontvangen in de pioniersbarak. FLEVOLAND Dronten - Als iets de beginfase van de samen leving op het nieuwe land kenmerkt, dan is dat de saamhorigheid. Zo zijn nergens zoveel stichtingen en verenigingen opgericht of waren de ledenaantallen zo groot en de activiteiten zo veelvuldig als in de drooggelegde polders van de voormalige Zuiderzee. De schouders wer- den eensgezind onder het lonkende, nieuwe bestaan gezet. Men noemde dat 'pionieren'. Vroege herinneringen beklijven: wat het pionie ren aangaat zijn dat vooral de houten barak ken, de eerste onderkomens van het nieuwe land. Eerst voor het werkvolk, maar later voor de bewoners en hun feesten en kerkdiensten, het spreekuur van de dokter, officiële gebeur tenissen en voor bijpraten bij dampende bak ken koffie en walmende sigaretten. Zo is het allemaal begonnen. Het was dan ook met grote weemoed dat Dron- tenaren hun eigen, in de loop van jaren verval len pioniersbarak moesten afbreken. Met hun blote handen deden ze dat, als een soort boe tedoening, als we de foto bij een krantenbericht hierover uit het jaar 2012 mogen geloven. Maar of het nou om weemoed, romantiek of realiteit gaat, het eigen verleden laat zich niet wegstoppen. Op aandringen van onder meer Heemschut Flevoland heeft de gemeenteraad van Dronten 70.000 euro beschikbaar gesteld voor een replica. Het wachten is nu op de uit voering. Ben te Ra a GELDERLAND Zaltbommel - In het kielzog van de oude ves tingwerken van de stad is een omvangrijke scheepswerf geweest. Deze scheepswerf bestond uit een reeks van gebouwen waar onder de grote afbouwhal en gebouwen voor de vervaardiging van scheepsonderdelen. De scheepsactiviteiten zijn vele jaren geleden ver dwenen en het grootste deel van de omvang rijke gebouwen heeft inmiddels een andere functies gekregen. Nu ook deze functie komt te vervallen, worden er plannen voor appartemen- tenbouw ontwikkeld. Deze nieuwbouw aan de rivier wordt vier lagen hoog. De relatief bijzondere gebouwen, niet alleen vanwege hun omvang maar ook door de nog aanwezige grote kraanbaan en scheepshelling ten behoeve van de vroegere scheepsbouw en reparatie, zouden hiervoor moeten verdwijnen. 16 HEEMSCHUT februari 2018 Dit ensemble van scheepsbouw langs de Waal is uniek te noemen en van grote cultuurhistorische waarde voor de scheepsbouwgeschiedenis. Het gebied is gelegen binnen de beschermde histori sche onderdelen van de vestingwerken. Heemschut heeft per brief aandacht gevraagd bij de gemeente Zaltbommel. In het cultuur historische waardenonderzoek uit 2014 is een aantal gebouwen hoog gewaardeerd, maar bij de nieuwe plannen komt dit helaas niet tot uitdrukking. Van het gehele historische gebied moet nu een aanvullende studie worden gemaakt hoe herbestemming en behoud van dit waardevolle industriële erfgoed in combina tie met nieuwbouw mogelijk kan worden. Cristel Paul en Jan Reijnen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 16