Verpaupering HEEMSCHUT SI Eindelijk op lijst Verval van het pand Dijkhuizen 14 te Ruinerwoid. DRENTHE Heemschut Drenthe heeft vier Drentse gemeenten aangeschreven met het dringende verzoek actie te ondernemen tegen achterstal lig onderhoud van monumenten. Het gaat om de gemeenten Tynaarlo, De Wolden, Meppel en Assen. De commissie ziet hoe in deze gemeen ten het voormalig gemeentehuis van Eelde uit 1938, een herenboerderij uit 1901 in Ruiner- wold, lagere school nr. 7 uit 1881 in Assen en het Klokkehuis uit 1850 in Meppel hard bezig zijn te verpauperen. Heemschut Drenthe vindt dat genoemde gemeenten in gesprek moeten gaan met de eigenaren van deze monumenten en advi seert de gemeenten voor de rijksmonumenten de Rijksdienst voor het cultureel erfgoed in te actief schakelen. Het gemeentehuis van Eelde, even als de tuin en de herenboerderij in eclectische stijl aan het Haakswold 29 in Ruinerwold, zijn rijksmonument. Het Klokkehuis aan de Groen markt in Meppel in neo-classistische stijl en de school in Assen zijn gemeentelijk monument. Een projectontwikkelaar wilde 34 zorgapparte- menten in en achter het oude gemeentehuis in Eelde bouwen. De buurt en ook Heemschut vonden dit te massaal. De grotendeels gave herenboerderij in Ruinerwold is rijksmonument vanwege het boerderijtype, de vormgeving, het materiaalgebruik en de ligging in het waarde volle dorpsgezicht. Het Klokkehuis geldt als een van de weinige herkenningspunten van het Meppel van meer dan honderd jaar geleden. De voormalige school aan de Hoofdvaartsweg 94 in Assen is een bijzonder schoolgebouw uit die tijd. Theo Wortel OVERIJSSEL Enschede - Twaalf naoorlogse panden komen toch op de gemeentelijke monumentenlijst te staan. Dat heeft het college van B&W van de gemeente Enschede in september besloten, nadat de rechter vorig jaar december bepaalde dat de gemeente de twaalf panden opnieuw aan een onderzoek moest onderwerpen. Heemschut Overijssel en het Cuypersgenoot- schap hadden eerder beroep aangetekend bij de rechtbank te Zwolle tegen het besluit van de gemeente Enschede om de twaalf panden geen monumentenstatus te geven. De gemeente Enschede wilde de panden eer der na een positief rapport van Het Oversticht wel de monumentenstatus geven, maar deed dat na bezwaren van eigenaren toch niet. De eigenaren vreesden dat de panden lastiger te verkopen zouden zijn, dat ze hoge onderhouds kosten moesten gaan betalen doordat er geen vrije materiaalkeuze is en er bovendien dure vergunningen nodig zijn. Als tussenoplossing koos de gemeente daarom voor een vermelding op de cultuurhistorische waardenkaart. Die vermelding moet in ieder geval voorkomen dat panden (gedeeltelijk) zouden worden gesloopt. Nu de gemeente op de eerdere beslissing is teruggekomen, krijgen de volgende panden de monumentenstatus: de Bethelkerk (J.H. Boschstraat), Detakerk (H.B. Blijdensteinlaan), Maranathakerk (2e Emmastraat), Apostolisch Genootschap (Van der Waalslaan), het drink waterpompstation aan de Weerseloseweg, het oude kantoor van Menko aan de Voortsweg, de waterzuivering aan de Lonnekerbrugstraat en appartementencomplexen aan de Laaressin- gel, Kortenaerstraat, Bentrotstraat, Oldenzaal- sestraat en Oliemolensingel. Peter Dekker De gehoorzaal van het Apostolisch Genoot- CL schap uit 1958 van de architecten y ■*-> H. Mastenbroek en J.A. de Herder. februari 2018 HEEMSCHUT 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 15