Sluis gerestaureerd Lokale canons Het verval van de sluis. GRONINGEN Noordpolderzijl - Ze markeert het enige getij- denhaventje van Nederland en vormt het snij vlak van Waddenzee en vruchtbaar polderland. De sluis van de Noordpolder (zijl betekent sluis) zorgt er sinds 1812 voor, dat overtollig water uit het drooggelegde kleigebied wordt afge voerd naar zee. Sinds 1985 is haar taak over genomen door een elektrisch gemaal en is de bakstenen sluis de functie van spuisluis kwijt geraakt. In dezelfde periode werd de dijk op deltaniveau gebracht en werd de sluis getooid met een kunstwerk. De laatste jaren vertoonde de sluis ernstige sporen van verval. Voegwerk verkruimelde en zandstenen hoekstukken raakten los. Bakste nen vielen in de spuikom of lagen los in het gras van het dijklichaam. Bezoekers van deze popu laire Groningse plek zagen de neergang onge rust aan. Ook leden van de Heemschut Gronin gen spraken onderling hun zorgen uit. Bij gebrek aan een monumentenstatus, ontbraken de for mele wegen om iets tegen het verval te onder nemen. Tot onze grote vreugde heeft het water schap Noorderzijlvest maatregelen genomen en lijkt een grondige restauratie van de sluis in het verschiet te liggen. Een markante plek in de provincie - een van de weinige plekken die toegang biedt tot de Waddenzee - en een waar devolle herinnering aan onze waterstaatkundige geschiedenis zijn hiermee behouden. Stijn van Genuchten FRIESLAND 14 HEEMSCHUT februari 2018 Noordpolderzijl Eastermar Tynaarlo De Wolden Meppel Marken Dronten Amsterdam Enschede Zaltbommel Oud-Beijerland Tholen 0 Etten-Leur Rolduc Eastermar - Dam Jaarsma (1914-1991), pre dikant uit Eastermar, verzamelde tegen de 17.000 volksverhalen in de Friese Walden. Met zijn verhalenbundels kreeg hij internatio nale bekendheid. Met dezelfde gedachte als Jaarsma, om op te schrijven wat niet vergeten mag worden, heeft de stichting Friesland Won derland het initiatief genomen voor de opstel ling van de Canons van de Friese dorpen en steden. Vanaf 2018 kunnen alle Friese dorpen en steden hun geschiedenis gaan ontsluiten op de speciale website www.dorpscanon.nl. Met dit onlineproject wordt doorgedrongen tot in de haarvaten van de Friese geschiedenis. Het gaat om canons over bijzondere gebeurtenis sen, het ontstaan van de dorpen of markante personen in de dorpen en steden. Men kan de eigen canon bepalen. Voor de opstelling van de canons kunnen bijvoorbeeld historische vereni gingen of werkgroepen van Dorpsbelang zich aanmelden als canoncommissie. Voor advies is er een team van deskundigen. Heemschut Fryslan vindt het een prachtig initi atief om iedere Friese plaats zijn eigen canon van de lokale historie te laten schrijven. Met de uitwerking van het plan door de dorpen zelf wor den bewoners zich meer bewust van de eigen geschiedenis. Vaak ik men daar nauwelijks van op de hoogten en nog minder weet men dat nog veel sporen van vroeger naast de deur te vinden zijn. Heemschut hoopt dat op deze manier ook meer mensen actie zullen onder nemen als erfgoed bedreigd wordt. Heemschut Fryslan maakt inmiddels deel uit van een bege leidingsgroep en roept geïnteresseerden op om mee te doen via: www.dorpscanon.nl. Eastermar, It Waltsje, woonplaats Dam Jaarsma.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 14