De gemeenteraad aan zet Wachten op nieuwe tijden Het bevoegd gezag voor de instandhouding van monumenten is in de Erfgoedwet bij de gemeenten gelegd. Als de instandhouding van een monument door de eigenaar op de tocht komt te staan dan is het gemeente bestuur aan zet. Onderhoud dat langdurig achterwege blijft, ondermijnt immers het voortbestaan van de rijks- of gemeentelijk beschermde waarden. Als er ambtelijk en bij het dagelijks bestuur weinig schot in zit, dan moet de gemeenteraad daarop aangespro ken worden. Die actie moet vaak wel door een derde partij worden aangekaart. En dat was in dit geval Heemschut Zeeland. In juni 2017, het jaar waarin de stad haar 800 jarig bestaan vierde, formuleerde Heemschut Zeeland een aantal vragen, die door enkele raadsleden werden opgepikt. In de gemeenteraadsvergadering stelde Wim Kant aan het college van B&W vervolgens de volgende vier vragen: Wordt de mening gedeeld dat een afwach tende houding grote risico's voor het schut tershof Sint Sebastiaan inhoudt? Welke instrumenten en mogelijkheden zijn er vanuit het toezicht op de instandhoudings plicht? Kan met de eigenaar proactief gezocht worden naar oplossingen? En tot slot: Kan de BV Monumentenbeheer hier een rol spelen?' De antwoorden van het college op de vra- gen vanuit de raad waren ronduit ontluiste rend. Bij erkenning van het probleem met het onderhoud van Sint Sebastiaan meldt het college zelfs dat er nog meer vergelijk bare problemen zijn met de instandhou ding van monumenten... Er is volgens B&W echter geen capaciteit in de personeels formatie om de wettelijke taak, meer dan minimaal, handen en voeten te geven. Iets waar de gemeenteraad mede voor verant woordelijk wordt gesteld en waar de toen malige VROM-inspectie in 2005 ook al op had gewezen. Dit antwoord deed een deel van de raad echt schrikken. Op 18 september 2017 werd een motie ingediend. Hierin worden B&W van Middelburg opgeroepen met een voorstel te komen hoe de wettelijke toe zicht- en handhavingstaak op de Erfgoedwet versterkt kan worden. De stad werd aan het begin van de Tweede Wereldoorlog zwaar beschadigd door bommen, granaatvuur en een stadsbrand. Nog tijdens de oorlog werd de wederopbouw ter hand genomen waarbij behoud van het monumentale karakter van de binnenstad voorop stond. Ook daarna is in de jaren '60 en '70 van de twintigste eeuw veel geld en energie gestoken in het verdere herstel van de monumentenstad. De motie, die in een landelijk partijverband door het CDA werd uitgeroepen tot Motie van de Maand, werd aangenomen. Ze De gildezaal met beschilderde moer- en kinderbalken. spreekt van: 'De plicht om ervoor te zor gen dat het monumentenbestand in goede staat blijft verkeren' en van: 'Een mooie stad die voor een deel van haar inkomsten van het toerisme afhankelijk is.' In dit laat ste ligt natuurlijk in financieel opzicht ook een sleutel tot aanpak die instandhouding van monumenten garandeert. Immers waar inkomsten zijn, kun je ook ruimte scheppen om te investeren. Een half jaar later staat Sint Sebastiaan er niet beter bij, maar Heemschut houdt moed. Maar er staat nu wel een schijnwerper op en als het aan ons ligt blijft dat tot herstel volgt en de gemeente haar capaciteit op peil heeft. Als de wettelijke toezichts- en handhavingstaken van een gemeente een lege huls blijken, wordt het tijd om hoger bestuurlijk toezicht aan te kaarten. Onze hoop is nu nog gevestigd op het zelfreini gend vermogen van de lokale democratie, waarvan Middelburg blijk heeft gegeven. De politieke discussie maakt ook duidelijk dat er bij de verkiezingen deze maand op het gebied van het veiligstellen van erfgoed- belangen nog wel wat te ijken of te herijken valt. Vast ook in andere gemeenten. Vraag er eens naar, als u een wervende verkie zingsfolder in de hand wordt gedrukt. februari 2018 HEEMSCHUT 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 13