Droevig en verweesd de toegangspoort in de Beddewijkstraat Sint Sebastiaan zelf te paard en hij wordt geflankeerd door twee mannekens in schut- terskledij. Het geheel is vervaardigd in zand steen door Hans Campenhout. Bij een verbouwing aan het eind van de 19de eeuw komt er een nieuwe ingangspartij, bekostigt door de vermogende filantroop De Stoppelaar. In de jaren dertig werd het ach tererf bebouwd. Het oorspronkelijke veilig omsloten erf, gebruikt voor het boogschie ten, herbergt sindsdien een aantal eenvou dige burgerwoningen. De mannekens verhuizen naar een nieuwe gevel. Dat er nu nog steeds replica's uit 1999 in die gevel staan is te danken aan de stichting Vrienden van Middelburg, die de uit elkaar gevallen oorspronkelijke, maar 'zoekgeraakte' zandstenen beelden heeft weten op te sporen en te redden. Heem schut Zeeland treedt graag in de voetspo ren van de Vrienden van Middelburg nu het complex opnieuw in verval raakt. Hoewel de broederschap van schutters nog bestaat, zijn de gebouwen in de jaren '30 van de vorige eeuw verkocht. Het complex Verwaarloosd glas-in-lood raam. is ongeschonden de oorlog doorgekomen, maar wel verworden tot een bonte verzame ling gebouwen, lang in gebruik voor horeca en aanverwante functies. Op veel plekken op de gevels, plafonds en ramen prijkt nog het wapen van de confrérie. Het oorspronkelijke doelencomplex is hier en daar herkenbaar, maar veel is bij latere verbouwingen en aan bouwen verstopt geraakt. Van het hoofdge bouw resteert een fragment met zijtrapgevel en een deel van de achtkantige traptoren. De topbekroning ontbreekt. Natuursteen banden, boogankers en gebeeldhouwde wapens van de schutterij en het gewest Zee land dateren zeker uit de bouwtijd. Zoals bij meer monumenten is er meer ach ter de gevel, maar dat ontwaar je pas bij binnenkomst. Wat in elk geval nog blinkt is de oorspronkelijke gildezaal. Deze heeft een plafond van moer- en kinderbalken, voor zien van sjabloonschildering en sleutelstuk ken met koppen in reliëf. De Sint Sebastiaansdoelen steken droevig af bij de andere twee schuttersdoelen in Middelburg. Voor die schuttershoven heeft de stad zich ingespannen om ze weer in goede staat te krijgen. Daar is vergaand verval gekeerd en zelfs sprake van recon structie na de stadsbrand van mei 1940. Het aangetaste wapen van de confrérie. Met 1167 rijksmonumenten staat Middelburg samen met Den Haag op plaats zes van gemeenten met de meeste beschermde rijksmonumen ten in ons land. Bij de beantwoording van vragen van de gemeenteraad, geeft het college aan 0,2 FTE aan ambtelijke capaciteit beschikbaar te hebben voor advies en ondersteu ning. Noblesse oblige, vindt Heem schut Zeeland. Daarom hoopt ze dat na de verkiezingen er door een nieuw college extra ingezet gaat worden op de erfgoedtaak. Nu zijn dat weer parels die met gloed de verhalen vertellen die zo belangrijk zijn voor een stad met geschiedenis. Sint Sebasti- aan is echter aan lager wal geraakt en de huidige eigenaar, horecaondernemer Cees Rijn, is vooralsnog niet geneigd tot het ple gen van het dringend noodzakelijke onder houd. Dit rijksmonument staat niet op de menukaart, zoals ook bleek uit diens uitla tingen in de Provinciale Zeeuwse Courant. Overal sporen van nalatig onderhoud. 12 HEEMSCHUT februari 2018

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 12