Arjen Drijgers en Gerrit Schoenmakers Van monniken naar mannekens Moet monumentenstad Middelburg het van vergane glorie hebben? Figuurlijk gesproken uiteraard wel. Immers, veel prachtige monumenten in deze historische stad refereren aan de glorie van weleer. Maar wat staat ons als burgers te doen als die glorie echt vergaat? De Sint Sebastiaansdoelen aan lager wal Denk hij het aan 04 nachfruct van oiue buurtjes. De gevel aan de Kromme Weele. Middelburg kent maar liefst drie schutters hoven. De Kloveniersdoelen van de schut ters 'met den haakbus', de Sint Jorisdoelen van de schutters 'met de voetboog', en het schuttershof Sint Sebastiaan van de schut terij 'van den edelen handboog'. Dit laatste schuttershof staat er, op zijn zachtst gezegd, niet florissant bij. Een zor genkind in een monumentenstad met meer dan 1100 rijksmonumenten die met z'n allen niet alleen van cultuurhistorische waarde zijn, maar ook van grote toeristische beteke nis. Middelburg moet het dan ook van zijn vergane glorie hebben. Figuurlijk weliswaar, maar niet letterlijk! Sinds het vertrek van de cinema en dansgelegenheid is 'Sint Sebasti aan' zonder functie. Het pand staat leeg en verval treedt al jarenlang op. De Vrienden van Middelburg en Heemschut maken zich dan ook grote zorgen en mede daardoor is het onderwerp van politieke discussie gewor den. Dit artikel gaat over wat actie vanuit de gemeenteraad teweeg heeft gebracht. Actie die is ontstaan omdat een particuliere eige naar van een rijksmonument de onderhouds plicht verzaakt. Maar eerst wat meer over schuttershof Sint Sebastiaan zelf. Middelburg kreeg 800 jaar gelden stads rechten en omstreeks die tijd moet er een burgermilitie van handboogschutters zijn opgericht om de stad te beschermen. Deze oudste schutterij werd in 1574 binnen de stadswallen gebracht. Veel voormalige rooms-katholieke gebouwen kregen een andere bestemming en zo werd het voor malig Augustijnenklooster aan de Kromme Weele aan de schutters toegewezen. Het werd ingrijpend verbouwd en zou daarna drie en een halve eeuw deze confrérie huisvesten. Als herkenning zien we boven februari 2018 HEEMSCHUT 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 11