Behoud en herstel Sloterweg 711-715 Slmtr Nico Jansen QArrttntiéf Op dit fragment van een kaart van circa 1650 van de Riekerpolder staan de huisjes links afgebeeld. Rechts ervan staat de her berg de Roo Leew, waarvan het gevelsteen tje bij Monumenten en Archeologie bewaard wordt. De Molen Weteringe liep naar de Rie- kermolen (1636) aan het Nieuwe Meer. De molen staat tegenwoordig aan de Amstel bij Het Kalfje. De huisjes liggen wat verdiept op het peil van de Riekerpolder in een lommerrijk gedeelte. Erachter ligt het Wilde Bos waar in de der tiger jaren Jan Strijbos zijn onderzoek naar de blauwe reiger verrichtte. Tegenwoordig behoort dit bosje tot het Siegerpark dat in de dezelfde dertiger jaren door dr. W. Sie ger is aangelegd als lusthof en als proeftuin voor gewassen met mogelijk medische toe passing. Hij woonde op Riekerstaete. Net als hij hadden meer welgestelde Amster dammers aan de Sloterweg huizen laten bouwen, vanwege de aantrekkelijke en toen nog landelijke omgeving. Deze geschiedenis laat zich nog goed zien en ervaren en is de moeite van behoud meer dan waard! O Sinds mensenheugenis staan aan de Slo- terweg drie landarbeidershuisjes opvallend dicht aan de weg, die in de loop van de tijd steeds breder is geworden. Ze behoorden tot boerderij Zomerlust, die aan de overkant ligt. De laatste boer van Zomerlust, tevens oud-wethouder van Sloten dat in 1921 is geannexeerd door Amsterdam, heeft in 1950 met juridische procedures weten te voorkomen dat de gehele Sloterweg gesloopt is. De landarbeidershuisjes geven dit stuk van de Sloterdijk samen met de nog resterende boerderij De Bijweg die speciale beleving van de middeleeuwse verbinding tussen Kennemerland en Amstelland in een Oud Osdorp en Stadsherstel, maakt zich hard voor deze oplossing. Door een aan vraag voor gemeentelijk monument in te dienen, niet vanwege de bijzondere archi tectonische kwaliteiten, die ontbreken per definitie bij arbeiderswoningen, maar van wege het bijzonder ensemble van agrarisch erfgoed dat hier nog aanwezig is. Hope lijk kan dit de politiek overtuigen om een andere keuze te maken. Fragment van een kaart uit ca 1650 van de Riekerpolder. agrarische omgeving. Ruim acht eeuwen geschiedenis kijken hier op ons neer, die herinnering moet gekoesterd worden voor ons en de generaties na ons. Het stadsdeel Nieuw West wil op deze plek vijf zogenaamde vrije kavels realiseren waar karakterloze villaatjes op gebouwd kunnen worden. Door grondophoging verdwijnen hoogteverschillen en het dijkkarakter van de Sloterweg. Van deze sloop omwille van geldelijk gewin moet worden afgezien voor behoud en herstel van wat steeds zeldza mer wordt in dit gebied. Bond Heemschut, in samenwerking met de dorpsraad Sloten- 10 HEEMSCHUT februari 2018

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 10