Compleet kerkinterieur dreigt te verdwijnen Zorgen rondom het interieur van de Paterskerk in Eindhoven. In de plannen van DELAmondo voor het rijksmonument dreigde deze zomer bijna het complete binnen aanzicht van de kerk te verdwijnen. Gelukkig wordt in de nieuwste plannen meer behouden. Christian Pfeiffer Orgel In augustus diende Heemschut Noord-Bra bant samen met het Cuypersgenootschap een zienswijze in bij de gemeente Eind hoven. 'We zijn allereerst verheugd dat er een goede herbestemming komt voor het kloostercomplex Mariënhage en de Paters kerk nadat het complex is verlaten door de paters Augustijnen. Zo wordt ongewenste leegstand en verval van dit monumentale complex voorkomen. Onze zienswijze betreft in hoofdzaak de plannen tot herbestemming en herinrichting van de Paterskerk', zo ver telt Leo Dubbelaar. Maar de zorgen waren groot over het interieur. Zo waren er plannen om het hoogaltaar, de kruisweg, onderdelen van de communiebank, preekstoel en biechtstoelen te verwijderen. 'Door verwij dering van de belangrijkste interieuronder delen treedt niet slechts een onacceptabel verlies van kunst- en cultuurhistorische waarden op, maar verliest het monument bovendien zijn essentie', zo schreef Dubbe laar in de zienswijze. Bijzonder schrijnend waren de plannen voor verwijdering van het orgel uit de Paterskerk dat niet alleen qua ontwerp van de orgelkas, maar ook voor wat betreft de klankkleur die speciaal op de architectonische ruimte van de Paterskerk is afgestemd. Opvallend is dat de Rijksdienst voor het Cul tureel Erfgoed (RCE) dan ook grotendeels negatief heeft geadviseerd, maar dat dit advies ontbrak bij de ter inzage legging van de plannen. 'Het negatieve advies van de RCE is overtuigend gemotiveerd: biecht stoelen, entreepartij aan de Kanaalstraat, hoogaltaar, preekstoel en orgel dienen naar het oordeel van de RCE in situ behouden te blijven. In een gesprek dat begin november plaats vond met DELAmondo zijn gelukkig belang rijke resultaten geboekt. Na de bezwaren blijven grote delen van het interieur toch intact. Zo blijft de preekstoel op de huidige plaats staan. Maar er zijn nog wel zorgen over het orgel. Daar is nog geen oplossing voor. En ook is het behoud van het hoogal taar helaas niet aan de orde.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 8