Recente erfgoedontwikkelingen 2018 o H EUROPEES JAAR VAN HET CULTUREEL ERFGOED Naast de activiteiten van de (provinciale) commissies van Heemschut participeert Heemschut ook volop op het gebied van landelijke belangenbehartiging. Dat gebeurt al dan niet samen met collega-organisaties, zoals de FIM (Federatie Instandhouding Monumenten), Kunsten '92 en Europa Nostra. Een paar actuele voorbeelden. Karel Loeff Kerkenproblematiek aanpakken #EuropeForCulture Monument, en nu? European Year of Cultural Heritage 2018 Samen nadenken over constructies om de komende golf van vrijkomende kerkgebou wen het hoofd te kunnen bieden. Dat is wat Heemschut doet in het project De Ver binding. De rijksoverheid, overkoepelende organisaties zoals de Vereniging van Neder landse Gemeenten, Het Nationaal Restau ratiefonds, CIO-K, de protestantste Kerk Nederland en de Bisdommen, de Vereniging van Beheerders van Monumentale Kerkge bouwen en Heemschut zijn het er over eens dat er wat moet gebeuren. Iedere organisa tie loopt tegen haar eigen problematiek aan: van kennis over zaken als energieverbruik, onderhoudsmaatregelen en multifunctio neel gebruik. Maar ook de omgang met het interieur, exterieur en roerende objecten van monumentale kerken. En dan is er de dis cussie over herbestemming bij leegstand: wat mag en kan er wel, en wat kan er niet? Kerken, gemeenten en burgerorganisaties zijn decentraal georganiseerd. Mede hier door moet de oplossing om tot afspraken te komen vooral ook op lokaal niveau gezocht worden. Bovendien vraagt de toekomst van een specifiek kerk(gebouw) ook om lokaal maatwerk. Kerkenvisies kunnen daarbij hel pen. Heemschut heeft bij de RCE een plan inge diend om lokale (belangen)organisaties te gaan informeren en faciliteren om lokale kerkenvisies mogelijk te maken. Alleen op die manier weten alle partijen in elk geval waar ze aan toe zijn: welke kerken hebben (monumentale) waarden, welke gaan op termijn sluiten, welke blijven open en wat zijn functies die in vrijkomende kerkgebou wen gehuisvest zouden kunnen worden? In het najaar zocht de eigenaar van een historisch benzinestation in Glanerbrug de pers. Via de Volkskrant kwam landelijke publiciteit op televisie via Eén Vandaag, gevolgd door items op TV Oost. De eigenaar van het bewuste benzinesta tion, een ontwerp van architect Van Rave- steijn, was niet blij met de 'kaasstolp' die door de minister over zijn onderneming werd gezet. Logisch, maar de echte pech lag vooral in de ligging van het benzinestation: door het 'kwartje van Kok' is de benzine net over de grens een stuk goedkoper en wordt er nauwelijks meer getankt in Glanerbrug. Volgens Jan Astrego, lid van de commissie Overijssel, zijn er wel degelijk kansen. De aanwijzing als beschermd rijks of gemeentelijk monument levert vaak com mentaar op van eigenaren. Hier is dus goede voorlichting en begeleiding vanuit Rijk en gemeenten van groot belang. Ook Heemschut richt zich meer en meer op de monumenteneigenaar. Zo werden zowel in Groningen als Deventer avonden georgani seerd voor eigenaren om informatie uit te wisselen over de knelpunten en de kan sen voor bezitters van waardevol cultureel erfgoed. Naar aanleiding van de sloop van historische interieurs werd bovendien aan dacht gevraagd voor interieurbescherming en interieurensembles. Het jaar 2018 wordt een bijzonder jaar. De Europese Commissie heeft dit jaar uitgeroepen tot het Jaar van het Cultureel Erfgoed. Vanuit Heemschut is, samen met partijen in het erfgoedplatform van Kun sten '92, budget verkregen voor de nationale invulling hiervan. Thema- en voorbeeldprojecten zijn te vin den op de gloednieuwe website: www.europeeserfgoedjaar.nl Andere onderwerpen, zoals onze lobby met het oog op de komende gemeenteraadsverkiezingen - inclu sief het pamflet dat we met Kun sten '92 hebben samengesteld - vindt u terug op onze website: www.heemschut.nl december 2017 HEEMSCHUT 7

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 7