Ervaar de geschiedenis in kasteel Amerongen In de middeleeuwen heeft op de plaats van kasteel Amerongen een versterkte woon toren gestaan omgeven door een gracht met daarbuiten enkele gebouwtjes en een voorburcht, geheel omgeven door water. In het begin van de 17de eeuw is Goert van Reede eigenaar van het gebouwencomplex. Zoon Godard Adriaan van Reede verzette zich tegen verordeningen van Lodewijk XIV. Vervolgens staken de Fransen het kasteel in brand met als gevolg een complete ver woesting in 1673. Na sloop van de res tanten werd gestart met de bouw van een Huys in classicistische stijl. Het hoofdge bouw en een deel van het poortgebouw zijn nog steeds in de oorspronkelijke staat. Dat geldt ook voor de indeling van het omrin gende park met oprijlanen, windsingels, boomgaard en moestuinen. De Stichting Kasteel Amerongen neemt in 1977 het beheer over. Bouwkundige gebreken, nala tig onderhoud en de slechte staat van het interieur maakten het noodzakelijk het com plex begin deze eeuw volledig te herstellen. De restauratie van het interieur heeft daar bij veel aandacht gekregen. Recentelijk, na restauratie van het meubilair, is het kasteel weer geopend, maar nu op basis van rond leidingen. In samenwerking met het Rijks museum wordt met moderne technieken onderzocht hoe enkele meubelstukken zich houden bij beperkte temperatuurswisse lingen, zodat minder gestookt hoeft te wor den. Bezoekers kunnen de bijzondere bewonersgeschiedenis, de complete inven taris en de samenhang ervaren in een aantal ruimtes gegroepeerd rond de majestueuze ontvangsthal van kasteel Amerongen. www.kasteelamerongen.nl december 2017 HEEMSCHUT 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 5