De vervallen molen van Adorp Handhaving gevraagd Het prachtige landschap van noordelijk Groningen kenmerkt zich door pittoreske dorpjes die worden geflankeerd door statige molens. Zo ook in Adorp, maar daar is de molen verworden tot een bouwval. Heemschut Groningen verzoekt de gemeente het gesprek te openen met de eigenaar. Christian Pfeiffer Onderwerp van discussie Hoeveel verder moet het verval van molen Aeolus namelijk nog gaan? De commissie is bezorgd en heeft bij de gemeente Winsum aan de bel getrokken. 'Wij constateren met groeiende bezorgdheid dat het rijksmonu ment al vele jaren verwaarloosd wordt. Een inspectie, uitgevoerd op 28 juli jongstleden, laat zien dat de situatie van de molen ver der verslechterd is. De wieken van de molen zijn grotendeels ontmanteld, het houtwerk verkeert in slechte staat en ramen zijn pro visorisch dichtgemaakt', aldus een schrij ven dat onlangs de deur is uitgegaan naar het Winsumse college van burgemeester en wethouders. Heemschut Groningen dringt aan op transparantie vanuit de gemeente en vraagt of er contact is met de eigenaar. De Aeolus is een kapitale koren- en pelmolen in Adorp en dateert uit 1851. De naam Aeo lus verwijst naar de windgod uit de Griekse en Romeinse mythologie. Het is een school voorbeeld van het Groningse molentype. Gebouwd op een witgepleisterde stenen onderbouw staat een achtkantige houten bovenbouw met zwarte zijkanten en witge schilderd houtwerk. De houten omloop, om de wieken te bereiken, torent hoog boven de omgeving uit. De wieken droegen het in de regio veel voorkomende zelfzwichtende wieksysteem. Door dit systeem met jaloe zieën hoeft de molenaar geen zeildoeken meer op de wieken te binden en kan de snelheid van de molen al draaiende worden geregeld. Het systeem verdween echter van wege de veiligheid en alleen de kale wieken zitten nog aan de molen. De molen is al veel langer het onderwerp van discussie. Al jaren trekken dorpsbewo ners aan de bel over het verval. De molen is ondertussen enige keren op papier van bedrijf gewisseld, maar hoogstwaarschijn lijk zit daar dezelfde eigenaar achter. Een poging van de dorpsbewoners, enkele jaren geleden, om de molen zelf te kopen en zo verder verval te stoppen, mislukte helaas. Heemschut Groningen hoopt dat de ge meente Winsum snel de handschoen oppakt om de verloedering en verval te stoppen, anders wordt het toch tijd om de gemeente te gaan wijzen op de plicht die zij heeft om het verval van rijksmonumenten tegen te gaan.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 44