Monumentenstatus helpt verffabriek 'Zonder monumentenstatus was het gewoon wat krabben geweest' Jephta Dullaart Zo nu en dan stuit Heemschut Amsterdam op vergeten pareltjes in de stad zonder monumenten status. De voormalige Wodan-verf- fabriek aan de Kostverlorenvaart is zo'n pareltje. Op initiatief van de commissie kreeg het fabriekje in het voorjaar van 2016 de status van gemeentelijk monument. Dit heeft er toe geleid dat de stalen kozijnen weer in oude luister zijn hersteld. Bewoonster en eigenaar Margriet van Eikema Hommes vertelt gepassioneerd over de schoonheid van de stalen raampartijen met origineel hang- en sluitwerk. Op het moment van afspreken bevindt de restauratie van alle stalen kozijnen, ramen en deuren zich in de afrondende fase. Het resultaat mag er zijn. De nieuwe - maar oorspronkelijke - kleurstel ling bestaande uit het gele baksteen met de zacht grijsgroene verf van de kozijnen geeft het gebouw een licht en vriendelijk uiterlijk. Vanwege de restauratie moest Margriet een paar maanden uit haar huis, maar eenmaal teruggekeerd kijkt ze met voldoening terug op het proces: 'ik woon reeds bijna zeven tien jaar in dit pand waarvan ik samen met woningbouwcorporatie De Key eigenaar ben. Zes jaar geleden heb ik bij De Key aangege ven dat groot onderhoud noodzakelijk was, maar dit had voor deze organisatie toen geen prioriteit. We kwamen in een impasse terecht, terwijl de staat van het gebouw snel verslechterde. Uiteindelijk wilde De Key wel een schildersbedrijf aan het werk zetten, 38 HEEMSCHUT december 2017

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 38