Verenigingsnieuws Reacties op nummer 3 van 2017 Laatste nieuws NIEUWE LEDEN 3e KWARTAAL 2017 Heemschut heet de volgende nieuwe leden van harte welkom: Ir. Ing. W. van der Velden, 's-Hertogenbosch De heer F. Oosterhuis, Amersfoort De heer A.J. van Pesch, Den Haag De heer Ch. Curre, Eindhoven De heer H. Ubbels, Amsterdam Mevrouw M. Beerman-Kok, West-Souburg Mevrouw D. Duijn, Hoorn Mevrouw M.C. Heitmeier, Amstelveen Mevrouw Vermeiden, Amsterdam Mevrouw A. Rijnboutt, Haarlem De heer D.J. Sybesma, Sassenheim Stichting Vrijliggende Werven Marken, Marken De heer G. van Loenen, Amsterdam De heer H. Akkerman, Haarlem De heer Th. De Boer, Sassenheim De heer R. Groot, Bussum Mevrouw J. Dijksterhuis, Peize De heer E.M. Tulp, Aalsmeer De heer/mevrouw F.C. Micelli, Amsterdam De heer J.S. Cole, Amsterdam Mevrouw N. de Visser, Amsterdam De heer B. Zwaan, Amsterdam De heer B.C.F. Houterman, Amsterdam De heer R. van Leeuwen, Schipluiden Mevrouw I. Plenckers, Alkmaar De heer/Mevrouw C.A.A. van den Bergh, Gro ningen De heer B. Dijk, Brummen De heer P.L. van der Meer, Leeuwarden Mevrouw N. Bakker, Amsterdam Mevrouw P. Turel, Amsterdam De heer N.G. van der Burg, Rotterdam De heer G. Passchier, Rijswijk Mevrouw J. Wit, Amsterdam De heer H.H. Hofker, Lelystad Mevrouw A. Witsen Elias, Deventer Bent u nog geen lid van Heemschut? Of zoekt u een leuk cadeau-idee? Word dan lid of maak iemand uit uw vriendenkring lid. Als dank krijgt u Het Monumentenboek (winkelwaarde 14,95) cadeau. Ga naar www.Heemschut.nl/doe-mee en meldt u aan. Geachte redactie, Hierbij een opmerking over het artikel over de Pelikaastraat in Leeuwarden, nummer 3, pagina 32. Daar wordt gesproken over Amsterdamse schoolstijl en over verzake lijkte Amsterdamse school. De juiste term voor deze stijl is: Nieuwe Haagse School. Ongeveer 100 jaar gele den werd deze stijl al herkend als afwijkend door de Amsterdamse School architect Blaauw, die hier over schreef in het lijfblad van de Amsterdamse School, Wendingen. Via Google is te lezen: Nog belangrijker dan de naam van deze bouwstijl is het feit, dat deze bouwstijl wordt erkend als waardevol en de wil deze te bewaren voor ons nage slacht. Maar voortaan noemen we hem de NIEUWE HAAGSE SCHOOL uit Den Haag dus! Fred Westen, Den Haag. Naschrift redactie: De redactie deelt de mening van Fred Westen dat de stijl afwij kend is van de Amsterdamse School. Maar is van mening dat de Nieuwe Haagse School- stijl vooral werd toegepast in Den Haag en directe omgeving. Geachte redactie, In het laatste nummer van Heemschut stond een artikel over de kegelbaan in de Leidse Herensociëteit Amicitia. Deze kegel baan zou de enige monumentale door het rijk beschermde kegelbaan van ons land is. Bert Renkema, voorzitter van Stichting Oud Deventer deelde mij mee dat dit volgens hem niet zo is. Ook Deventer bezit naar zijn zeggen een beschermde kegelbaan. Ik heb dit onder zocht en ben tot het volgende gekomen. De kegelbaan in Deventer bevindt zich in de van oorsprong middeleeuwse kelder van sociëteit De Hereeniging, die is gevestigd in een fors neoclassicistisch gebouw. Het pand werd in 1836 als Atheneum gebouwd naar plannen van stadsarchitect Ben van Zalingen. Bij de bouw zijn de kelders van het 15de-eeuwse stadswijnhuis De Steerne behouden gebleven. In 1874 werd het gebouw in gebruik genomen door sociëteit De Hereeniging. De kelder werd in 1897 voorzien van schilderingen door Engelbartus Bokhorst en kreeg in 1903 een kegelbaan. Het gebouw is op 2 juli 1968 onder nummer 12587 ingeschreven in het rijksmonumen- tenregister in de categorie sport, recreatie en horeca. Peter Dekker, Heemschut Overijssel Het eeuwenoude interieur van de Amsterdamse drogisterij Jacob Hooy op de Kloveniersburgwal blijft behou den! Bij de verbouwing van het pand belooft de eigenaar het interieur te sparen. Zie ook Heemschut 2 van dit jaar. Een positief einde in een zaak waar de commissie Amsterdam hard voor gevochten heeft. december 2017 HEEMSCHUT 31

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 31