Vrijwilliger op stap Belangenbehartiger Aanzicht van de historische binnenstad van Deventer. Dergelijke informatiebijeenkomsten willen we jaarlijks gaan houden. Voor het onder werp energiebesparing was trouwens zoveel belangstelling, dat we over dat onderwerp op verzoek van de deelnemers in het najaar een aparte bijeenkomst gaan houden. Dat doen we samen met de plaatselijke energie coöperatie en de gemeente.' Misschien, suggereert Van Elk, kan Heem schut zich ontwikkelen tot een organisatie die, naast de bescherming van erfgoed, ook de belangen van monumentenbezitters behartigt. Hoe dat kan werken, merk je als je met hem door het historische centrum van Deventer loopt. Zijn eerste doel is het voormalige Hegius Lyceum: 'De projectont wikkelaar, die een optie op het gebouw had, maakte bezwaar tegen de plaatsing op de gemeentelijke monumentenlijst. We heb ben toen in het gebouw een rondleiding en een lezing voor belangstellenden geor ganiseerd onder de titel Hergebruik van monumentwaardige gebouwen. De aanwe zigen waren enthousiast. Het resultaat was dat de projectontwikkelaar inzag dat het gebouw genoeg mogelijkheden voor herge bruik heeft. Hij heeft afgezien van zijn verzet tegen de aanwijzing als monument.' Aan de overkant van de IJssel ligt de voor malige stadswijk De Worp. Er zijn plannen om daar een parkeerplaats aan te leggen, die de binnenstad moet ontlasten. Heem schut Overijssel, zegt Van Elk, onderkent dat er extra parkeerruimte nodig is, maar de plek is verkeerd gekozen: Het beschermd stadsgezicht is hier in het geding. Dat heb ben we ook laten weten, maar de gemeente zet de plannen toch door. We overwegen om in beroep te gaan bij de Raad van State. Coalities smeden en praktisch denken is mooi, maar we hebben andere middelen om ons doel te bereiken niet afgezworen.' van de mogelijkheden om belastingaftrek of subsidies te krijgen. Daarover hebben we later in individuele gesprekken met betrok kenen doorgepraat. Gijs van Elk voor het Hegius Lyceum in Deventer. 30 HEEMSCHUT december 2017

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 30