Heemschut Overijssel kiest voor een nieuwe aanpak. Lange procedures en moeizame pogingen om waardevol erfgoed monumentstatus te geven, maken plaats voor snel reageren op bedreigingen en samenwerking met andere belanghebbenden. En dat werkt, zegt Deventenaar en Heemschut-commissielid Gijs van Elk. Praktisch denken Informatieavonden Van Elk noemt de dijkstoel aan de IJssel bij Wijhe als voorbeeld: 'Een dijkstoel is een gebouwtje, dat het waterschap gebruikte voor dijkonderhoud. De dijkstoel van Wijhe is een rijksmonument, maar het staat leeg en vanwege de trillingen van passerende vracht wagens van een grote vleesverwerker in de buurt ontstaan er scheuren in de muren. Op den duur is er gevaar voor instorten.' Heemschut Overijssel kwam in actie: 'Dat doe je samen, dus ik wil hier graag de namen van mijn collega-bestuurders Jan Jaap de Kroes, Peter Dekker en Kees Kun- keler noemen. We hadden de gemeente om handhaving kunnen vragen, maar dat had weinig zin zolang die vrachtwagens bleven rijden. We zochten daarom contact met de historische vereniging van Wijhe en het lukte om de eigenaar, de gemeente en de vlees verwerker om de tafel te krijgen. We hebben een plan voor een wegomlegging gemaakt, inclusief kostenbegroting, en dat was de basis voor het overleg. De vrachtwagens kunnen een andere route gaan volgen en de eigenaar kan de dijkstoel herstellen. We Aan de overkant van de IJssel heeft de gemeente Deventer plannen voor een groot parkeerterrein. hebben hem al geattendeerd op mogelijkhe den van subsidies.' Samenwerking en een praktische aanpak zijn vaak effectiever dan procedures, zegt Van Elk: 'Niet meteen op je strepen gaan staan, maar erkennen dat er naast het behoud van erfgoed ook andere belangen spelen.' Hij spreekt uit ervaring, want als Hoofd Ruim telijke Planning bij de gemeente Den Bosch was hij betrokken bij het maken van derge lijke afwegingen: 'Ambtenaren kunnen zich daarbij gemangeld voelen. Ze zijn van goede wil, maar ze kunnen niet alles tegelijk.' Ook de eigenaren van waardevolle panden wil len doorgaans wel meewerken: 'Toch hebben ze hun twijfels, bijvoorbeeld als het gaat om de aanwijzing van hun pand als monument. Ze zijn bang dat ze dan niets meer mogen en dat het geld gaat kosten. Dat is vooral een kwestie van negatieve beeldvorming, maar de reactie is wel begrijpelijk. De wet- en regelge ving is ingewikkeld en in de laatste jaren ook nog sterk veranderd. Het gevolg is dat eige naren van panden die een monumentstatus verdienen kopschuw worden. Bovendien laten eigenaren van panden die al die status heb ben, regelmatig kansen lopen.' Heemschut Overijssel organiseerde daarom in Deventer drie informatieavonden voor eigenaren van monumenten: 'We zijn met die groep begonnen, omdat die relatief mak kelijk bereikbaar is. De gedachte was dat monumenteigenaren belangrijk zijn voor de beeldvorming. Als zij positieve geluiden laten horen, beïnvloedt dat de ideeën van bewo ners van potentiële monumenten en van de samenleving als geheel.' Op het programma van de avonden stonden onderwerpen als de veranderingen in de wet- en regelgeving, belastingaftrek, sub sidies en energiebesparing en daarnaast ook praktische zaken als schilderwerk en kleurstellingen. Van Elk: 'Al met al kwamen er ongeveer 45 monumenteigenaren op af. Een mooi aantal vinden we. Het bleek dat lang niet iedereen optimaal gebruik maakte december 2017 HEEMSCHUT 29

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 29