Gastcolumn Kees-Jan Dosker Directeur Nationaal Restauratiefonds www.restauratiefonds.nl Springlevende monumenten Een gastcolumn in het blad van Heemschut. Een vereniging die zich al meer dan 100 jaar inzet voor het behoud van cultureel erfgoed. Sinds maart ben ik direc teur van het Nationaal Restauratiefonds, een stichting die zich al 32 jaar inzet voor het in stand houden van monumenten. Wat dat betreft 'kom ik nog maar net kijken'. Het voelt daarom als een eer om in uw blad te mogen schrijven. Wat mij direct opviel was de enorme bevlogenheid; bij eigenaren, overheden, erfgoedorganisaties en mijn collega's van het Restauratiefonds. Veel mensen zijn vanuit hun professie of persoonlijke passie betrokken. Het erfgoed is 'van ons allemaal'. En dat is logisch. Als je bijvoorbeeld kijkt naar een monument, dan is dat veel meer dan een stapel stenen, een redengevende omschrijving of een bouwhistorisch onderzoek. Erfgoed is emotie. Ook in voorgaande functies - zeker bij Staatsbosbeheer - leerde ik overigens al de waarde kennen van erfgoed en monumenten. Daarbij zit er soms ook span ning tussen het behoud en de ambitie om te ontwikkelen en te vernieuwen. Vanuit het Restauratiefonds zit ik daar nu nog dichter op. Wij zetten ons in voor de instandhouding van monumenten en ontmoeten daar andere organisaties en mensen met hun eigen rol, ambities en belangen; eigenaren, adviseurs, speci alisten, omwonenden etc. Het rijk, en ook provincies en gemeenten, stelt (via ons) middelen beschikbaar voor restauratie, verduurzaming en herbestemming, die wij in de vorm van laag- rentende leningen kunnen aanbieden aan eigenaren van monumenten. Doordat we vaak al vroeg bij het proces betrokken worden, kennen we dat proces en zijn we instaat eigenaren te helpen om dat zo goed mogelijk te doorlopen. Dat is voor die eigenaar soms best een uitdaging, zeker bij een herbestemming. Want ook dan is dat monument 'van ons allemaal'. Ik merk gelukkig dat die passie van iedereen er vrijwel altijd op gericht is om zo'n proces gezamenlijk tot een succesvol einde te brengen, waardoor een monument weer een goede toekomst krijgt. We streven gezamenlijk naar 'springlevende monumenten'. Daarbij denk ik dat het maatschappelijk draagvlak voor monumenten een zeer belangrijke basis is. Het Restauratiefonds levert ook hieraan al vele jaren een bijdrage, bijvoorbeeld door onze betrokkenheid bij Open Monumentendag. Het begint volgens mij bij het zien, bezoeken en beleven van al die bijzondere gebou wen die ons land rijk is. Eigenlijk doen we het daar met z'n allen voor: Iedereen laten genieten van ons erfgoed. Zowel Heemschut als het Nationaal Restaura tiefonds dragen daar hun steentje aan bij. Ik hoop dat wij dit, ieder vanuit onze eigen rol, samen tot in lengte van dagen blijven doen! december 2017 HEEMSCHUT 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 27