Special De handen ineen geslagen Wapenfeiten Typologie van gemalen Bedreigde gemalen ontwikkelingen en maatschappelijke veran deringen. Van de honderden stoomgemalen van weleer was er eind jaren '70 nog geen dozijn overgebleven, bedreigd door moder nisering of sloop. Dét was de reden waarom deze 'laatste der Mohikanen' werden aan gewezen als rijksmonument. De meeste uitgerangeerde stoomgemalen werden door de eigenaren, de waterschappen, overge dragen aan meest lokale behoudsorganisa- ties, gedragen door gedreven vrijwilligers. Tegelijkertijd werd duidelijk dat ook waar devolle diesel en elektrische gemalen in gevaar kwamen. Bestuurlijke schaalvergro ting, zoals samenvoeging van waterschap pen, technische ontwikkelingen als automa tisering, efficiency dus minder gemalen met meer capaciteit, leidden tot voortgaande modernisering en afstoting van oude gema len. Om dit tij te keren sloten in 1987 een twaalftal lokale gemalenstichtingen de handen ineen met de oprichting van de Nederlandse Gemalenstichting (NGS). In de verstreken dertig jaar sinds de oprichting, is het aantal deelnemende organisaties sterk gegroeid tot ruim vijftig. Daarbij zijn ook steeds meer waterschappen aangeslo ten vanwege het bezit van waardevolle, nog werkzame gemalen die zij zelf als levend waterschapserfgoed in stand willen houden. De NGS is allereerst opgezet als ontmoe tingsplatform voor kennisuitwisseling en deskundigheidsbevordering. In het voorjaar is er een vrijwilligersdag, in het najaar een bestuurdersdag, steevast op gemalenloca- tie. Activiteiten gericht op de vrijwilligers staan centraal, zoals een stoomcursus voor stokers en machinisten, aandacht voor ARBO veiligheidseisen en publiekseducatie. In de loop der jaren zijn alle waardevolle gemalen geïnventariseerd en in een via internet vrij toegankelijke database vastge legd, gebaseerd op onderzoek met mede werking van de waterschappen. Van de vele publicaties is de belangrijkste het stan daardwerk 'Het water de baas'. Hierin zijn De Lynden (1849), een van de vier stoomgemalen in de Haarlemmermeer. Het Ketelhuis is herbestemd tot restaurant. Een gemaal bestaat uit een gebouw - een 'regenjas' tegen weer en wind - waarin een opvoerwerktuig en een aandrijving zijn ondergebracht. Het oudste opvoerwerktuig was het scheprad, zoals bij de windmolens. Later zijn vele andere technieken toegepast, zoals vijzels en centrifugaalpompen. De eer ste aandrijvers waren stoommachines, die begin 20ste eeuw concurrentie kregen van verbrandingsmotoren op gas, benzine of diesel en elektromotoren. Daarnaast is het onderscheid van belang tussen poldergema len, die een enkele polder droog houden, en boezemgemalen, die voor de afwatering van een groter gebied zorgen. Uitwendig variëren gemalen van klein tot groot, van sober en doelmatig tot imposante landmarks. Veel historische gemalen zijn van grote cul tuurhistorische waarde vanwege hun tech niek, architectuur en veelal markante lig ging in het weidse polderland. Waarden, die bedreigd werden en nog steeds bedreigd worden door voortschrijdende technische Het voormalige stoomgemaal 't Hooft van Benthuizen te Puttershoek (1870) is ondanks behoudsacties van Heemschut Zuid-Holland en de NGS in 2015 gesloopt. 24 HEEMSCHUT december 2017

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 24