Nieuwe leden Regelmatig melden zich nieuwe leden bij Heemschut. Maar wie zijn zij en waarom voelen zij zich betrokken bij de bescherming van ons erfgoed? In deze rubriek introduceren we nieuwkomers bij Heemschut. Deze keer stelt Elly van de Vondervoort zich voor, trotse bewoonster van een monument in het Groningse Usquert. Belangenbehartiging Meldpunt Het villadorp van Elly van de Vondervoort We wonen in een Jugendstilvilla uit 1903, een rijksmonument dat is ontworpen door architect Gerrit Nijhuis. In Usquert staan meer monumentale villa's, gebouwd in opdracht van rijke boeren uit de omgeving die hun bedrijf hadden overgedaan aan hun opvolger en zelf gingen rentenieren in het dorp. Zo woont mijn vriendin Tiny Wiersma in een villa in de stijl van de Amsterdamse School uit 1925. Je vindt hier ook andere stijlen, zoals Art Deco en eclecticisme. Het voormalige gemeentehuis van architect Ber- lage is helaas al enige tijd niet toegankelijk vanwege een conflict over het onderhoud. In een villadorp als Usquert woon je midden in de cultuurhistorie. Samen met Tiny orga niseer ik daarom architectuurwandelingen. We beginnen met koffie bij mij thuis en we eindigen bij Tiny. Er is aardig wat belangstel ling, we wandelen een stuk of vijftien keer per jaar. Niet met grote groepen, tussen de tien en twintig personen is ideaal.' 'Ik kwam in aanraking met Heemschut door een folder die ik ergens zag liggen. De doel stellingen van Heemschut spraken me aan en ik ben lid geworden. Wat mij betreft gaat het niet alleen om de bescherming van erf goed. Ik denk dat Heemschut ook kan fun geren als belangenorganisatie van bezitters of bewoners van monumenten. Daar is zeker behoefte aan. Laat ik een voorbeeld geven. Het is een voor recht om in een monument te wonen, maar het mag geen dwangbuis worden. Als we onze woning willen aanpassen aan de eisen van de tijd, dan moet dat mogelijk zijn. Denk maar aan het energiezuiniger maken of aan het aanbrengen van zonnepanelen. Wat mij betreft zou Heemschut kunnen meedenken over manieren om dat te verwezenlijken met respect voor de monumentale waarde. We moeten hier ook wonen tenslotte.' 'Heemschut houdt zich al bezig met de fiscale vergoeding voor monumenteige naren en ook dat hoort wat mij betreft bij belangenbehartiging. De bescherming van waardevol erfgoed blijft natuurlijk van groot belang. Hier in Usquert staat een monumen tale villa waarover ik me al een tijdje zor gen maak. Staat er niet een meldpunt voor bedreigd erfgoed op de site? Daar moet ik maar eens naar gaan kijken.' Meer over de wandelingen door Usquert op www.villadorpusquert.nl Elly van de Vondervoort bij haar Jugendstilvilla. 22 HEEMSCHUT december 2017

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 22