HEEMSCHUT SI Vaarwel keet Sloop Sint Petrus' Bandenkerk? actief den. De commissie en de werkgroep hebben daarom gezamenlijk de Raad van Son en Breu- gel opgeroepen om af te zien van deze vernie tiging van cultureel erfgoed. Heemschut is van mening dat een MFA prima in het bestaande gebouw kan worden gehuisvest. Het kerkgebouw is ontworpen door het in de wederopbouw bekende architectenduo Oskam en Geenen uit Eindhoven. Bij de bouw heeft men veel aandacht geschonken aan de inte gratie van kunsttoepassingen. De Sint Petrus' Bandenkerk heeft vanwege zijn bijzondere con structie een speciale plaats in de Brabantse architectuurgeschiedenis. De aanwezige steen reliëfs in de voorgevel zijn ook van grote waarde. Ze verwijzen naar de apostel Petrus, de eerste paus. Het ontwerp voor de werken is van de belangwekkende beeldhouwer Leo Geurtjens. Een vergelijkbare kunstzinnig bewerkte gevel is er in Nederland niet te vinden. Deze gevel is uniek en een hoogtepunt van de naoorlogse architectuur gebonden kunst in Brabant. Christian Pfeiffer DRENTHE Zijerveld - Heemschut Drenthe heeft de afge lopen jaren met lede ogen moeten toezien hoe De Keet in het Zeijerveld bij Assen verloederde. De commissie kon niets doen, omdat dit eerste gebouw uit 1908 van het eerste grote landont- ginningsproject van de Heidemaatschappij in particuliere handen was. Het is eerst als keet gebruikt, later als boerderij en weer later als opslag. Dit jaar kwam het te koop en kreeg het een nieuwe eigenaar. Die vroeg de gemeente Assen de agrarische bestemming van het stuk grond van 3670 vierkante meter te mogen ver anderen in een woonbestemming. De gemeente Assen stelde als voorwaarde dat het niet meer van de sloop te redden boerderijtje op dezelfde plek en in dezelfde verschijningsvorm herbouwd wordt. Heemschut Drenthe vindt dit een aan tasting van de authenticiteit van het pand. Lie ver zouden we een reconstructie zien volgens de oorspronkelijke bouwtekeningen. En een ver- 1 1 NOORD-BRABANT EN WMK Son en Breugel - De Werkgroep Monumentale Kunst en Heemschut Noord-Brabant hebben met verbijstering kennisgenomen van de sloop- plannen voor de Sint Petrus' Bandenkerk in Son. Met de sloop van het kerkgebouw voor de bouw van een nieuw Multi Functioneel Acco- modatiecentrum zal niet alleen een bijzonder bouwwerk verdwijnen, ook dreigen enkele unieke architectuur gebonden kunstwerken uit de wederopbouwperiode vernietigd te wor- melding van het belang van het gesloopte pand. Heemschut Drenthe gaat hierover in gesprek met de nieuwe eigenaar. Theo Wortel december 2017 HEEMSCHUT 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 19