HEEMSCHUT SI Biografie van het landschap Poort Coolsingelziekenhuis Arent Krijtsstraat en omgeving actief LIMBURG Op 16 juni vond in Venlo de eerste Limburgse conferentie over de geschiedenis van het Lim burgse landschap plaats. Initiator is het Limburgs Geschiedkundig en Oudheidkundig genootschap. Heemschut Limburg maakt zich zorgen over de toekomst van het Nationale Landschap Zuid Limburg. We proberen met andere organisaties de bijzondere kwaliteiten van het Zuid-Limburgse landschap, die ooit aanleiding waren voor het Rijk om een nationaal landschap in te stellen, voor de toekomst veilig te stellen. De conferentie bracht wetenschappers, vertegenwoordigers van tal van organisaties op het gebied van landschap, archeologie en heemkunde bijeen om een start te maken met het systematisch in kaart bren gen van de vele aspecten die verbonden zijn met de geschiedenis van het Limburgse landschap: stimuleren van onderzoek naar de geschiedenis van het Limburgse landschap en de opgedane kennis publiek te maken. Gestimuleerd wordt om onderzoek te koppelen aan gedigitaliseerde historische kaarten om zo systematisch de ver anderingen in het landschap te documenteren. In de conferentie werd mede in dat verband door prof. dr. Jan Kolen, hoogleraar land- schapsarcheologie en cultureel erfgoed aan de Universiteit Leiden, het belang van de 'biografie van het landschap' naar voren gebracht. Com missielid Hans Vermeer was één van de andere inleiders. Onder de titel 'tussen modernisering en behoud in de twintigste eeuw' kwamen de spanning tussen modernisering en behoud met betrekking tot het nationale landschap Zuid Limburg, de Pietersberg en de ontgrondingen in het Maasbed aan de orde. De opkomst was groot, het enthousiasme voel baar in het Limburgs museum in Venlo. De conferentie past in de trend die ook op andere terreinen rond het culturele erfgoed in Limburg zichtbaar is: samenwerking over de grenzen van organisaties, meer aandacht voor de inspire rende verhalen die over de geschiedenis van erfgoed zijn te vertellen vanwege het belang dat erfgoed voor de identiteit van gebieden heeft. Hans Vermeer ZUID-HOLLAND Coolsingelziekenhuis uit 1848. Het poortje werd in 1885 opgericht. Tijdens het bombardement van 14 mei 1940 is het hoofdgebouw van het zieken huis vrijwel volledig verwoest. Enkele pavil joens, de plataan en de ommuring van het achterterrein met het poortje bleven gespaard. Toen het ziekenhuis in 1961 defi nitief sloot, werd het poortje - op voorstel van Historisch Genootschap Roterodamum - steen voor steen ontmanteld. In 1968 is het op de huidige locatie, die binnen het voor malige ziekenhuisterrein valt, weer opge bouwd. In 2015 was er sprake van dat de poort zou worden verplaatst naar het Erasmus Medisch Centrum. Verschillende erfgoed verenigingen waren hier tegen. Heemschut Zuid-Holland deed hierna de aanvraag voor aanwijzing en die werd gehonoreerd. Op 9 september werd het eerste gemeentelijke monumentenschildje op de poort onthuld. Heemschut Zuid Holland is trots en gelukkig met dit resultaat. Han Timmer Rotterdam - Het bekende poortje op de Lijnbaan in Rotterdam is afgelopen septem ber aangewezen als gemeentelijk monu ment. De poort vormt, samen met de grote plataan erachter, het enige restant van het NOORD-HOLLAND Diemen - De Arent Krijtsstraat en omgeving in Diemen is een bijzonder gebied. De vooroor logse bebouwing werd in 1943 op last van de Duitsers gesloopt. Na de oorlog is hier in de jaren vijftig en zestig een kleine maar hoog waardige wederopbouwbuurt tot stand geko men, waar architecten van naam, zoals Pot en Pot-Keegstra, Evers en Sarlemijn en nog ande ren aan hebben meegewerkt. De ruggengraat van het buurtje wordt gevormd door de Arent Krijtsstraat. De bebouwing bestaat hier uit por- tieketagewoningen in drie lagen met een kap, met gedeeltelijk winkels op de begane grond. Aan de rand van het buurtje, bevindt zich de hoogste bebouwing: vier lagen en een kap. De rest bestaat uit woningen in twee lagen met een kap. Bij de entree van de buurt is in de jaren '70 een ernstig detonerend kantoorgebouw verrezen. Dit wordt nu, na een aantal jaren leegstand, gesloopt. Een kans zou je zeggen! Voor deze locatie is door een projectontwikkelaar een eveneens detonerend plan gemaakt met gale rijflats in elf lagen. Een gemiste kans dus. Het bestemmingsplan staat slechts vijf lagen toe, zodat de gemeenteraad een verklaring van geen bedenkingen moest afgeven voor een bestemmingsplanwijziging. Heemschut heeft samen met vele inwoners van Diemen bezwaar gemaakt tegen deze plannen. Na een inspraak ronde in de informatieve raadsvergadering heeft het college van B&W besloten het ver zoek om een verklaring van geen bedenkingen in de gemeenteraad niet in stemming te bren gen en een nieuw, beter passend plan voor de locatie te laten maken. Henk Dirkx 18 HEEMSCHUT december 2017

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 18