HEEMSCHUT SI Gedeputeerde op werkbezoek Het blauwe gebouw gewaardeerd? actief UTRECHT De jaarlijkse 'heisessie' van Heemschut Utrecht stond deze keer in het teken van het aanhalen van de banden met het Provinciehuis. Gede puteerde Mariëtte Pennarts die onder andere monumentenbescherming in haar portefeuille heeft, bezocht een actuele reddingsactie en ging vervolgens een informele dialoog aan met een afvaardiging van de commissie. Pennarts kreeg allereerst een rondleiding door een dwarshuisboerderij in Cabauw, genaamd de Leeuwenburg. Dankzij het adequate optreden van Heemschut Utrecht, na een melding over de deplorabele staat van de dwarshuisboerderij, is dit rijksmonument voor de ondergang behoed en is men nu volop bezig met het opstellen van de restauratieplannen. Vervolgens werd de gedeputeerde bijgepraat over het reilen en zei len van de commissie. Pennarts onderstreepte het belang van samenwerking van alle partijen in het Utrechtse die betrokken zijn bij het behoud van het cultuurhistorisch erfgoed. In het Provin ciehuis worden de ontwikkelingen nauwlettend gevolgd en ondersteund. Als verantwoordelijk portefeuillehouder ziet Pennarts voor zichzelf de taak weggelegd haar ambassadeursfunctie voor monumentenbehoud ook buiten de provin ciegrenzen uit te dragen. Als voorbeeld noemde zij de voordracht van de Hollandsche Waterlinie op de werelderfgoedlijst. De dag werd afgeslo ten met een bezoek aan de gerestaureerde St. Victorkerk in Benschop. Martha de Wit Mariette Pennarts met de bewoners bij de dwarshuisboerderij in Cabauw. NOORD-BRABANT Blijf altijd direct op de hoogte van het laatste nieuws. Volg Heemschut op facebook en bezoek www.heem- schut.nl voor de verschillende dos siers en de laatste ontwikkelingen. Tilburg - In opdracht van Heemschut Brabant heeft architectuurhistorica Victorien Konings berger een waardenstellend onderzoek ver richt naar het voormalige kantoor van de Soci ale Dienst in Tilburg. Voor Heemschut en een grote groep Tilburgers staat in elk geval vast dat het een karakteristiek en uniek gebouw is voor de stad. Zowel de vorm als het materiaal gebruik is uitzonderlijk. Er is geen rechte hoek te zien (alleen afgeronde hoeken) en het heeft iets organisch. De begane grond is afgewerkt met blauwe tegeltjes en voor de verdiepingen is het materiaal cortenstaal. Dit lijkt wel roest bruin hout. Het object behoort tot de post '65 architectuur en valt te betitelen als neofuturis- tisch en structuralistisch. Het werd opgeleverd op 21 januari 1978 en is vanwege de relatief jonge datering nog niet op een monumentenlijst beland. De architect was Jac. Van Oers. Als het onderzoek van architectuurhistorica Konings berger afgerond is, wordt het rapport aangebo den aan B&W. Daarnaast zet de groep die zich inzet voor het gebouw in op hergebruik en her bestemming van het gebouw, waar een sloop- plan voor bestaat. Vanuit de focus van Tilburg op een meer duurzame ruimtelijke ontwikkeling, energietransitie en sociale innovatie, hoopt de groep dat het blauwe gebouw uiteindelijk 'het meest groene gebouw' gaat worden. december 2017 HEEMSCHUT 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 17