HEEMSCHUT SI Vijftig jaar Lelystad Landgoed Rhederhof verloren? actief FLEVOLAND Heemschut Flevoland organiseerde op vrijdag 8 september 2017 een symposium en excursie rond het thema Tegendraads, 50 jaar steden bouwkundige ontwikkeling van Lelystad. Lelystad is een unieke stad. Vanwege zijn com pleet planmatige opzet, vanwege de verschil lende woonwijken die een afspiegeling zijn van de opvattingen en de mogelijkheden van dat moment. Cornelis van Eesteren maakte het eerste ontwerp voor de ideale stad, maar zijn opdrachtgever, de Rijksdienst voor de IJs- selmeerpolders, besloot vanwege de onzekere groeiprognoses Lelystad te gaan bouwen vol gens een eigen plan. Eén van de eerste wij ken, de Zuiderzeewijk, is nog wel tot stand op gekomen op basis van Van Eesterens principes (modernisme/CIAM). De stad wordt een groot succes in het door woningnood geteisterde Nederland. De moderne eengezinswoningen met tuin, de royale groene setting, het aandeel sociale woningbouw, het winkelcentrum en het autovriendelijke karakter maken de stad tot een geliefd woonoord. Tot dat de economische crisis van de jaren tachtig uitbreekt. Om uit het diepe dal te komen, moe ten de beleidsmakers oude ideeën begraven en als een feniks met nieuwe plannen komen. Intussen is Lelystad al lang weer zo ver dat het zich kan afvragen of het toekomstige succes in nieuwe groei gezocht moet worden of in de bestaande stad. Van de bijeenkomst is een verslag verschenen in de vorm van een brochure, 'Tegendraads, 50 jaar stedenbouwkundige ontwikkeling van Lelystad'. Deze is te downloaden via www. heemschut.nl/nieuws, zoekterm Lelystad. De brochure bevat het programma van de dag, twee inleidingen over de ontwikkeling van Lely stad, het tafelgesprek met een aantal betrok kenen, uitleg over hetgeen te zien was tijdens de bus tour door Lelystad, een kaart van de gevolgde route, enkele bepalende planologi sche kaarten en een aantal foto's van de dag. Ben te Raa GELDERLAND Rheden - Vier organisaties, waaronder Heem schut Gelderland, hebben bezwaar aangetekend bij de Raad van State (RvS) tegen de bouwplan nen voor drie grote appartementsgebouwen op landgoed Rhederhof, bekend van het tv pro gramma Het mooiste Pand van Nederland. De Raad stelde echter de gemeente Rheden in het gelijk en oordeelde dat de bouwplannen niet in strijd zijn met het bestemmingsplan. Landgoed Rhederhof is onderdeel van een reeks landgoederen langs de zuidelijke Velu- wezoom, het Nieuw Gelders Arcadië. Vanaf 2004 zijn zonder succes door de eigenaar/pro jectontwikkelaar plannen ontwikkeld voor het bouwen van woningen. In november 2009 is een groot deel van het landgoed, met daarop het landhuis uit 1856, een rijksmonument, overgegaan naar een nieuwe eigenaar. Deze heeft het landhuis gerestaureerd. Voor het res terende deel, waarop in 1989 een bejaarden tehuis was gebouwd, heeft de projectontwik kelaar een nieuwe planopzet bedacht binnen 16 HEEMSCHUT december 2017 het vigerende bestemmingsplan (1989) met de bestemming 'Maatschappelijke doelein den, aanduiding bejaardenoord'. Om draagvlak te krijgen, zijn belanghebbende organisaties, waaronder Heemschut, uitgenodigd voor een klankbordgroep. Van een gezamenlijke oplos sing is alleen niets terecht gekomen, omdat de projectontwikkelaar zich bleef baseren op het vigerende bestemmingsplan. Zonder verder enig overleg met de klankbordgroep heeft de projectontwikkelaar in april 2014 een omge vingsvergunning aangevraagd voor de drie appartementenblokken. Dit bouwplan staat in geen enkele verhouding tot de schaal van het landhuis en het totale, oorspronkelijke, land goed en doet ernstige afbreuk aan de natuur lijke en landschappelijke kwaliteiten van de omgeving. In april 2016 oordeelde RvS dat de provincie Gelderland ten onrechte, op grond van de Natuurbeschermingswet, toestemming had verleend voor de bouwplannen en stelde de vier organisaties toen wel in het gelijk. Er kan dus nog niet worden gebouwd. Chris Scharten HEEMSCHUT

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 16