HEEMSCHUT SI Open Monumentendag Contact met eigenaren actief FRIESLAND Earnewald - Op Open Monumentendag zaterdag 9 september stond Heemschut Fryslan samen met de stichting Karakteristyk Tytsjerkstera- diel achter een informatiestand in het gastvrije toeristenbureau van het Friese watersportdorp Earnewald. Een aantal Friese Heemschut-leden heeft het lokale comité van Karakteristyk Tyt- sjerksteradiel de afgelopen maanden geholpen om deze dag te organiseren. De monumenten in de dorpen Earnewald, Garyp en Sumar leen den zich bij uitstek voor een uitwerking van het OVERIJSSEL Deventer - Deventer telt ruim 540 rijksmonu menten. Niet alle eigenaren van deze gebouwen zijn op de hoogte van de faciliterende regelingen die er zijn. Reden voor Heemschut om deze eige naren voor een bijeenkomst uit te nodigen. In juni organiseerde het team Salland van Heem schut Overijssel een drietal bijeenkomsten met ongeveer veertig monumenteneigenaren waarbij vooral aandacht werd besteed aan de ervaringen die zij als eigenaar hebben bij het onderhouden van hun monument. Over de afhandeling van vergunningen hebben de eigenaren zowel lof als kritiek op de gemeente. Lof, als het gaat om meedenken en het bestemmingsplan soepel wordt toegepast. Kritiek, als het gaat om infor matie over monumenten op de website van de gemeente en de handelswijze in de praktijk van de ambtenaar aan het omgevingsloket. Infor matie voor monumenteneigenaren is ook vaak te versnipperd. Heemschut wees de aanwezi gen op het Beleidskader Monumenten van de gemeente Amsterdam, dat ook voor Deventer wordt aanbevolen. landelijke thema 'Boeren, burgers en buitenlui'. In de stand werd zowel door de stichting als Heemschut campagne gevoerd. Het was een mooie gelegenheid om Heemschut onder de aandacht te brengen van een breed publiek en de gloednieuwe landelijke folder van Heem schut te verspreiden. Ondanks de regenachtige start was het een zeer geslaagde Open Monumentendag. Het aantal bezoekers lag tussen de 700 en 800 mensen, meer dan in de voorgaande jaren. In de loop van de middag kon men het tellen niet meer bijhouden, zo druk was het. Er waren Verder vonden veel monumenteneigenaren het kleurgebruik binnen de gemeente Deventer nogal zuinig. Onlangs bracht de Planadvies raad voor de Monumenten en het Beschermde Stadsgezicht nog een negatief advies uit over de kleurstelling van een rijksmonument, omdat dit niet in het beschermde stadsgezicht van Deventer zou passen. Tijdens de bijeenkomst bleek ook dat niet alle eigenaren gebruik maken van belastingaftrek voor rijksmonumenten. Een goede onder bouwing voor deze aftrek is wel van belang. Heemschut wijst in verband hiermee op aanbe velingen van de Monumentenwacht Overijssel Flevoland. Iedere monumenteneigenaar zou, volgens Heemschut, lid moeten zijn van de Monumentenwacht. De provincie Overijssel geeft een speciale bijdrage voor energiemaatregelen bij de res tauratie van panden, die geen woonhuis zijn. Heemschut wil voorts binnenkort in samenwer king met de Deventer Energiecoöperatie een speciale bijeenkomst met het thema 'energie' organiseren. Tot slot vinden de monumenten eigenaren het belangrijk dat Heemschut der- mensen uit de regio, maar ook uit de Randstad en zelfs uit België. Karakteristyk Tytsjerksteradiel en Heemschut Fryslan hebben laten zien dat monumenten en karakteristieke panden voor veel mensen waardevol zijn en gekoesterd worden. Het zijn niet alleen monumenten, maar ook huizen vol spannende verhalen. Deze verhalen hebben een grote toegevoegde waarde voor de leef baarheid en ze zijn een toeristische trekpleister. Volgend jaar organiseren we een Open Monu mentendag-speciaal in Tytsjerksteradiel en wel in het kader van Leeuwarden Culturele Hoofdstad van Europa 2018. Voor Heemschut Fryslan een goede gelegenheid om opnieuw de waarde van monumenten en ons bescher- mingswerk onder de aandacht te brengen. Paula Voorthuijsen gelijke bijeenkomsten organiseert. Het is een goed platform om kennis en ervaringen uit te wisselen. Peter Dekker december 2017 HEEMSCHUT 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 15