Radiaalsteen Decoratieve elementen Lezersaanbieding Kleinschalige zuivelfabriek te Hardenberg met een schoorsteen uit 1905, in 1985 gesloopt. De meest markante schoorstenen in het landschap zien we in het Gelders rivierengebied, waar de zeventig tot tachtig meter hoge schoorstenen bij de steenfabrieken het landschap domineren. Deze fabrieken vervaardigden vaak hun eigen stenen voor de bouw de eigen schoorstenen. Ze betrokken dan een schoorsteenbouwer die de schoorsteen voor hen bouwde. Voor andere bedrijven leverden de twee bekendste schoorsteenbouwbedrijven in Nederland, te weten De Ridder uit Den Haag met een fabriek te Oegstgeest of Canoy-Herfkens uit Venlo met de fabriek te Tegelen, de benodigde stenen. Beide bedrijven hadden een eigen afdeling schoorsteenbouw, waar Een zeer fraai versierde schoorsteenkop van de AaBe fabriek te Tilburg, gebouwd in 1930. architecten of aannemers rechtstreeks een complete schoorsteen konden bestellen. Deze bedrijven gebruikten de radiaal- steen om schoorstenen te bouwen. De radiaalsteen is een steen in de vorm van een taartpunt waardoor eenvoudig een ronde schoorsteen gebouwd kon worden. Samen bouwden ze 60-70% van alle schoorstenen in Nederland. De overige werden of door kleine aannemers gebouwd, vaak wel met stenen van De Ridder of Canoy-Herfkens, of door buitenlandse bedrijven die tot ongeveer 1900 op de Nederlandse markt actief waren. In de hoogtijdagen van de fabrieksschoor- steenbouw werden de schoorstenen ook versierd. Dat gebeurde met gekleurde ste nen of metselwerk, maar ook het laten ver springen van stenen komt men tegen. Het toevoegen van andere versieringsvormen zoals natuursteen kwam wel voor, maar was een uitzondering. Overheidsinstellingen zoals gas- en elektriciteitsfabrieken hadden vaak indrukwekkend gedecoreerde schoor stenen. Ook bij particuliere textielfabrieken vooral in Brabant kwam dit voor en dan werd de schoorsteen vooral gezien als status symbool, hoe mooier de schoorsteen des te belangrijker het bedrijf. Kleinere bedrijven gingen niet verder dan een ingemetselde naam of jaartal of wat kleurrijke banden. Door deze verschillende aspecten maakt de schoorsteen niet alleen een romantisch onderdeel uit van ons landschap, maar zijn het ook vaak bijzondere architectonische hoogstandjes. Gedurende dertig jaar inventari seerde Arjan Barnard alle schoor stenen van ons land en schreef een kloek boek met de resultaten van dit onderzoek, waarbij alle facetten van de schoorsteenbouw aan de orde komen. Het 464 pagina's tellende boek bevat tevens een lijst met 7.000 locaties waar bedrijven met schoorstenen gestaan hebben. Het boek kost 35 euro en is te bestel len via de website van de stichting Fabrieksschoorstenen www.stif.nl. Leden van Heemschut betalen geen portokosten, indien zij op het bestel formulier Heemschut achter hun naam toevoegen. december 2017 HEEMSCHUT 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 13