als vingerwijzing in het landschap Het Heemschut logo geeft een mooi beeld van ons culturele landschap. Er staan vijf belangrijke elementen op: de klassieke Hollandse molen past in het beeld van het typisch Nederlands landschap, evenals het kerkgebouw met toren, vooral in het weidse landschap van Friesland en Groningen. Het kasteel maakt eveneens onderdeel uit van het logo. Resteert de fabriek met schoorsteen. Het industriële erfgoed wordt minder gewaardeerd en is daardoor kwetsbaarder. Een pleidooi voor de schoorsteen als vingerwijzing in het landschap. Ontstaansgeschiedenis Schoorstenen Arjan Barnard Het beeld van de rokende schoorsteen ver vult de geest niet meteen met romantische gevoelens die passen binnen beelden van dorpsgezichten met lieflijke windmolens en kerken. Toch zijn er schilderijen die romanti sche stoomtreinen met rokende locomotie ven in fraaie landschappen laten zien. Deze schilderijen vallen dan toch wel weer onder de stroming van de romantische school. Dat komt omdat reizen een heel andere beleving geeft dan rokende fabrieksschoorstenen. Maar zonder die fabrieken zouden we veel zaken niet ter beschikking hebben, die we De molen, gemaal Meldijk uit 1874 en de kerktoren van Uitgeest. toch maar al te graag gebruiken. Om te beginnen denken we dan aan de voedsel keten. De zuivelfabrieken, die onder andere van melk boter maken, gebruikten wel stoommachines voor het productieproces. Suikerfabrieken, meelfabrieken, broodbak kerijen of tuinderijen leverden alle produc ten die wij dagelijks gebruiken. Zoals kerktorens horen bij een gebouw voor geestelijke ondersteuning, zo durf ik voor zichtig te stellen dat sommige schoorste nen best vingerwijzingen mogen zijn voor producten die voorzien of hebben voorzien in onze levensbehoeften. We hoeven al die schoorstenen niet in even grote aantallen te bewaren als bijvoorbeeld windmolens. Van beide bouwwerken zijn er ooit 10.000 tot 11.000 geweest. Er resteren nog circa 1.000 molens en ongeveer 650 schoorste nen in ons land. Begrijpelijk als lezers zullen zeggen dat de schoonheid van een schoorsteen toch niet te vergelijken is met de architectuur van een kerktoren. Dat moet ik deels toegeven, totdat ik me jarenlang in het onderwerp fabrieksschoorsteen verdiepte. Dan blijken er toch fraaie architectonische hoogstand jes onder schoorstenen te zijn. De vroegste gebruikers van schoorstenen waren de stoomgemalen, essentieel voor het drooghouden van de polders. Deze gemalen lagen vaak heel romantisch in het landschap. De eerste experimenten met het gebruik van stoommachines bij gemalen vonden plaats in Rotterdam nabij de Oostpoort. Deze eer ste proefopstelling werd al in 1775 in gebruik genomen, maar was geen groot succes. Rond 1800 werden er steeds meer gema len gebouwd en na 1850 was het bouwen van stoomgemalen zelfs heel gebruikelijk. Toen werden er bijna geen windmolens meer gebruikt voor grotere bemalingen. Na de gemalen is de zuivelfabriek vanaf 1870 de bedrijfstak die het meest gebruik maakte van stoommachines als energie bron voor aandrijving van de machines en dus ook veel schoorstenen nodig had. Een voorbeeld daarvan is de boterfabriek Sal- land te Hardenberg met een schoorsteen die dateert uit ca 1905. 12 HEEMSCHUT december 2017

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 12