Gouden eeuw Na de Tweede Wereldoorlog er geluid wordt als iemand die dag overle den is. Soms wordt onderscheid gemaakt of een man of vrouw is overleden. Het ambacht van het klokkengieten in brons komt in Nederland op rond de 8ste eeuw. De oudst bekende klok dateert uit 1284. In de late Middeleeuwen ontwikkelde Geert van Wou de finesse van het klokgieten. Hij heeft in Utrecht voor de Domtoren het grootste gelui van Nederland gemaakt, met veertien klokken en een totaalgewicht van 32.000 kg. Deze klokken worden tot op heden nog met de hand geluid! Het religieuze gebruik van klokken wordt op een gegeven moment minder belangrijk en het wereldlijke gebruik neemt toe. Men gaat er muziek op maken in zogenaamde klok kenspelen of beiaard spel. Een beiaardier brengt een op elkaar afgestemde hoeveel heid klokken, van groot tot klein tot spelen. Dit kan met stokkenklavieren, een toetsen bord of met handen en/of voeten. De beste beiaarden werden in de Gouden Eeuw gegoten. De Lotharingse gebroeders Hemony uit Amsterdam beheersten het klokkenstemmen heel goed en waren daar mee zeer succesrijk. In de 18de eeuw en in de laatste helft van de 19de eeuw was de Lotharingse klokkengietersfamilie Petit in de Peel succesvol. Zij leverden veel klokken voor de nieuwgebouwde katholieke kerken, gebouwd na de katholieke emancipatie. Veel van de klokken die na 1800 werden gegoten, zijn verloren gegaan tijdens de klokkenvordering in de Tweede Wereldoor log. Klokken van voor deze periode werden vaak als monumentaal gezien waardoor ze behouden bleven. De meeste klokken zijn in Hamburg opgeslagen en slechts 10.000 van de 90.000 hebben het overleefd. Na de Tweede Wereldoorlog vond er een massaproductie aan klokken plaats. De belangrijkste gieterijen in het katholieke zuiden waren Eijsbouts te Asten, Petit Fritsen te Aarle-Rixtel en in het protes tantse noorden Van Bergen te Heiligerlee. Er was een scheiding in de gieterijen tussen de katholieke en de protestantse klokken. Twee andere noemenswaardige gieterijen die ook klokken leverden waren: Van Ber gen te Midwolda en Zimmer te Amsterdam. Nu zoveel kerkgebouwen gesloten worden en ook gesloopt, belanden de klokken dik wijls op andere plekken. Soms krijgen de klokken een herbestemming in het buiten land, waaronder ook Derde Wereldlanden, maar ook belanden deze klokken onnodig in de smeltkroes van gieterijen. Werkgroep De Torenklok wil opnieuw de klokken laten luiden liefst op de originele locaties door middel van een nieuw pro faan gebruik. Bijvoorbeeld op Koningsdag 27 april, 4 en 5 mei, Nieuwjaarsdag, met de kermis, Elfstedentocht en andere lokale feestdagen. De werkgroep hoopt op een landelijke inzet om het auditieve erfgoed te behouden! Het probleem van sluitende kerken en zwijgende klokken is overal en de werkgroep wil ook anderen enthousiast maken om klokken een nieuwe functie te geven en weer te laten klinken! Werkgroep De Torenklok: detorenklok@gmail.com Youtube filmpjes: www.youtube.com/user/ engelbertschoormans Leander Schoormans is student aan de Academie voor Muziekeducatie in Tilburg. Miriam van den Dries is lid van Heemschut Noord-Brabant De klokken in de Goirkekerk (Dionysius) in Tilburg zijn nog in functie. september 2017 HEEMSCHUT 7

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 7