Drachten - Torenstraat 3 In 2017 is het 100 jaar geleden dat de kunstbeweging De Stijl werd opgericht. Nederland viert dit met het feestjaar Mon driaan to Dutch Design. Evenals in Leiden, de geboorteplaats van De Stijl, viert het Gemeentemuseum in Den Haag het jaar met de grootste collectie Mondriaan's ter wereld. In het Friese Drachten werd in juni het Van Doesburg-Rinsemahuis geopend. In samen werking met Museum Drachten is een uniek voorbeeld van architectuur, interieur en kleurgebruik van Theo Van Doesburg gere construeerd en toegankelijk gemaakt. De museumwoning maakt onderdeel uit van een complex ontworpen door de toen malige stadsarchitect Cees Rienks de Boer. Het betreft zestien woningen aan de hui dige Torenstraat, Oosterstraat en Houtlaan, twaalf woningen aan de Torenstraat en twee maal twee woningen aan de Oosterstraat en Houtlaan. Het pand Torenstraat 3 was in eigendom van de gemeente Drachten die het heeft overdragen aan de Stichting Van Doesburg-Rinsemahuis voor het vestigen van een museumwoning. In Drachten waren het de schoenmakers, de gebroeders Rinsema, die door hun interesse in vernieuwing en experiment in beeldende kunst, filosofie en literatuur zich ontwikkelden tot belangrijke figuren in De Stijl en het dadaïsme. Zij onderhielden vele zeer nauwe contacten met internationaal bekende kunstenaars en brachten architect De Boer in contact met Theo Van Doesburg, oprichter van De Stijl. Van Doesburg zag in dit project in Drachten een mogelijkheid om zijn ideeën over eenheid in kleurgebruik in zowel interieur en als exterieur te realiseren. Voor de exacte kleurstelling stelde hij zoge naamde kleur harmonieën samen. In zo'n harmonie werd exact aangegeven welke kleuren waar moesten worden toegepast. Over deze kleurtoepassingen is veel aanwe zig in archieven. De reconstructie is daarop gebaseerd. Meer informatie over de woning vindt u op www.museumdrachten.nl september 2017 HEEMSCHUT 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 5