Participatie in de Omgevingswet Niemand zit te wachten op lange juridische procedures. Projecten lopen daardoor vaak flinke vertraging op. In de Omgevingswet, die mogelijk in 2020 in werking zal treden, neemt participatie daarom een belangrijke plaats in. Han Timmer Ruimtelijke plannen overheid Initiatiefnemer Inspiratiegids online Gezamenlijk vooraf naar kansrijke oplos singen zoeken, moet leiden tot betere en snellere besluitvorming, dat is de bedoeling van de regering. Geen voldongen feiten die weerstand oproepen, maar draagvlak cre- eren. Initiatiefnemers van projecten zullen straks zelf actief aan participatie moeten gaan doen. Voor de overheid geldt al een verplichting tot participatie bij grote ruimtelijke plan nen. Zo moet een gemeente bij de vaststel ling van een bestemmingsplan aangeven hoe burgers, bedrijven en maatschappe lijke organisaties bij de voorbereiding zijn betrokken. Dat zal straks ook gelden voor het omgevingsplan, de opvolger en uitge breidere versie van het bestemmingsplan. Daarin moet ook rekening worden gehouden met het behoud van cultureel erfgoed. Erf goedorganisaties zijn hier vaak al bij betrok ken, maar zullen in de toekomst nog meer hun rol kunnen pakken. Nieuw is dat de Omgevingswet straks een initiatiefnemer van een project verplicht om bij de aanvraag voor een omgevingsvergun ning te vermelden of en hoe omwonenden, en waarschijnlijk ook andere belanghebben den, zijn geïnformeerd en betrokken. Dat kan zijn bij een plan om een monument te verbouwen of bij een nieuwbouwplan in een beschermd stadsgezicht, maar in principe ook bij een eenvoudige dakkapel. Interes sante vraag is overigens wat deze verplich ting betekent bij ingrepen in een beschermd interieur. De gemeente (B&W) zal na ont vangst van de aanvraag beoordelen of er voldoende participatie is geweest. Op basis van welke criteria zal de toekomst uitwijzen, maar aannemelijk is dat de omgang van de participatieplicht gelijke tred zal houden met de omvang van het project en de invloed op de fysieke leefomgeving. Belangrijk daarbij is hoe een participatie traject straks wordt bekendgemaakt. Doet de initiatiefnemer dat zelf? En zo ja, hoe? Of zullen gemeenten dat faciliteren, bijvoor beeld via de gemeentelijke website, een participatie-app of het lokale huis-aan-huis- blad? Aanvragen en vergunningen worden altijd gepubliceerd, ook nu al. Voor erfgoe dorganisaties blijft het straks in ieder geval zaak om scherp in de gaten te houden wat er in de verschillende gemeentes speelt. En om zichtbaar en vindbaar te zijn, zodat een initiatiefnemer niet om een erfgoedorgani satie heen kan bij belangrijke monumenten projecten. Over participatie in de Omgevingswet bestaan nu al veel vragen. Het ministerie van IenM heeft daarom een Inspiratiegids participatie Omgevingswet ontwikkeld. Die onlinegids zal in een dynamisch proces van co-creatie met andere partijen worden uit gebouwd. De gids moet inspiratie bieden aan overheden en initiatiefnemers bij de vraag: 'Hoe kan participatie in het kader van de Omgevingswet georganiseerd worden?' Overigens blijft achteraf, voor wie vindt dat zijn belangen niet voldoende in het eind resultaat zijn vertegenwoordigd, een juridi sche weg openstaan, ook na participatie. Voor de Inspiratiegids zie: www.aandeslagmetdeomgevingswet.nl Han Timmer is jurist, architectuurhistoricus en lid van Heemschut Zuid-Holland 44 UT september 2017

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 44