Van kerk naar huis Hart van de wijk Het glas-in-loodraam in de voorgevel. De Fatimakerk werd in 1954-1955 gebouwd naar ontwerp van Pierre Weegels. Wee gels heeft na de oorlog heel duidelijk zijn stempel gedrukt op de ontwikkeling van Weert en omgeving. Hij realiseerde onder andere woningen, bedrijfspanden, scholen en diverse kerken. De Fatimakerk en de Gerardus Majellakerk te Nederweert-Eind worden gezien als de hoogtepunten binnen zijn oeuvre. Weegels laat zien een eigen zinnig architect te zijn. Vooral de waaier vormige plattegrond van de Fatimakerk is zeer bijzonder. De kerk is zo ontworpen dat iedere gelovige goed zicht heeft op het koor. Zoals gebruikelijk in die tijd is de kerk rijke lijk voorzien van monumentale kunstwerken. De glas-in-loodramen zijn van de bekende kunstenaars Charles Eyck en Hugo Brouwer. In de jaren zestig realiseerde Hugo Brouwer bovendien zijn absolute meesterwerk in het koor van de kerk. Het betreft een landelijk gezien uniek mozaïek bestaande uit meer dan 350.000 steentjes. De Fatimakerk is vanwege haar architec tonische betekenis en de monumentale kunstwerken al vele jaren een gemeentelijk monument. Toch was de toekomst na de sluiting van de kerk in 2010 jarenlang onze ker. Het gebouw raakte in verval en werd gered door de familie Hendrix uit Ospel. De kerk is in 2014 door hen verworven en in de afgelopen jaren herontwikkeld tot het Fatima Huis. Deze herbestemming van de kerk en pastorie is gerealiseerd zonder het gebouw aan te tasten en bouwkundige ingrepen zijn achterwege gebleven. Bijzonder is ook de restauratie van het grote mozaïek van Hugo Brouwer. Deze heeft na een intensieve onderhoudsbeurt zijn oude schoonheid her vonden. De Provincie Limburg heeft vijftig procent van het onderhoud gesubsidieerd. Daarnaast heeft de Gemeente Weert een belangrijke bijdrage gedaan in de vorm van het laten uitvoeren van een herinrichtings plan van Wijkpark Fatima, samen met alle belanghebbenden. Dit plan wordt in de loop van 2017 en 2018 uitgevoerd en geeft een belangrijke impuls aan het gebied. De kerk heeft een maatschappelijke her bestemming gekregen. Het gebouw is net als vroeger weer het hart van de wijk. Er is ruimte voor educatieve, culturele en sociale activiteiten en de kerk kan gehuurd wor den voor bijvoorbeeld congressen. Tevens is de religieuze functie van de aanwezige devotiekapel (Maria van Fatima) behouden gebleven. De voormalige pastorie is heront wikkeld tot het Pierre Weegels Huis, een gastenverblijf voor 4 tot 12 personen. De pastorie is zo de ideale basis geworden voor mensen die de rijke historie van Weert en omgeving willen ontdekken. Voor meer informatie kunt u kijken op www.fatimahuis.nl Het mozaïek van Hugo Brouwer in het koor. september 2017 HEEMSCHUT 43

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 43