Monumentenbeleid Overloopgebied to CD duidelijk dat er een nieuw woningtekort aankwam, waardoor een nieuwe uitbreiding "O ten zuiden van de A12 werd gerealiseerd. s Hier zou onder andere de Floriade van CD 1992 plaatsvinden. Hoewel de woningen in deze wijk vooral in de sociale hoek zouden CD komen, werd na de invoering van de Vierde Nota anders gedacht over hoe de ruimte in CD te vullen. Zodoende bestaat de helft hier ff) uit goedkope sociale woningbouw. Dit in de nasleep van de Oliecrisis in de jaren '80. De andere helft bestaat uit woningen uit het duurdere segment, omdat toen de markt weer was aangetrokken. Naast Rokkeveen werd de wijk Noordhove ook nog gebouwd O als de laatste stuiptrekking van Zoetermeers m groeikern-status. Net als Rokkeveen werd de eerdere kleinschaligheid overschaduwd door rationalistische en goedkope bouw. en geëxperimenteerd met de manier van bouwen. Het is zaak om de Zoetermeerse voorbeelden te vinden die voortkomen uit deze sociaal experimentele overtuiging. De overloopstad moet worden bekeken als blauwdruk van de planologie uit de jaren '60 tot en met '80. Door die lens dient de observant ook de architectuur te benade ren. Niet de esthetiek doet er toe, maar hoe deze stad een opmerkelijk product is van de politieke, stedenbouwkundige en architec tonische tijdsgeest. Bram de Jong studeert Heritage and Memory Studies aan de UVA en deed als stagiair bij Heemschut onderzoek naar post- '65 architectuur. Wie meer wil lezen over Zoetermeer kan terecht op internet: http://zoetermeermijnstad.nl/7tijdlijn =stadscentrum#.WRGTdFWLQdU Literatuur: Zeijl, Ton van, Botine Koopmans en Annette Doorn. De gave stad. Zoetermeer, 40 jaar lef en ambitie in architectuur, (2004) Geest, Joosje van. Architectuurgids Zoetermeer (2016) Zoetermeer heeft op het moment een goed monumentenbeleid. Het actieve welstands- beleid maakt dat de mogelijke monumen ten tijdig worden ontdekt en aangewezen. Althans, dat geldt voor het oude dorp waar een aantal monumentale panden staat. Hoe wordt er door de gemeente aangeke ken tegen hun belangrijke geschiedenis als Nederlandse groeikern? Zoals hierboven besproken kent de stedenbouwkundige groei van Zoetermeer een enorme veel zijdigheid aan architectuurstijlen, nieuwe bouwstijlen en planologische overtuigin gen. Efficiënt wonen werd vervangen door knus wonen en dat vervolgens weer door een mengelmoes van nieuwe invloeden uit de jaren '80. Nu is de groeikern status nog steeds actief. Als groeikern moest Zoetermeer de uitdij ende hoofdsteden opvangen door zelf te bouwen. Voor de groeistad had de groei kern een functie als uiterwaard, ze werden dan ook wel 'overloopsteden' genoemd. Waar het ene gebied overvol werd, liep de bevolking over naar waar de groeikern ruimte bood. Zo is immers de filosofie ach ter de Engelse new town. Zoetermeer was een onderdeel van het spreidingsbeleid dat kwam uit de Nota Ruimtelijke Ordening van 1960. Bé Udink, de toenmalige minister van onder andere volkshuisvesting, kondigde in 1972 aan dat er in de dichtslibbende ste den nieuwe woningnood dreigde. Toevalli gerwijs (of niet) presenteerde de Club van Rome in datzelfde jaar hun De grenzen aan de groei waarin de progressief groeiende wereldbevolking veel aandacht kreeg als probleem voor de toekomst. Als gevolg van deze ontwikkelingen werd er een nieuwe impuls gegeven aan de stad. De tastbare plattegrond, die Zoetermeer is van de geschiedenis van de ruimtelijke orde ning gedurende de jaren '60, '70 en verder, is het bewaren waard. De vraag is hoe? Zonder directe bedreiging kent bescherming weinig draagvlak vanuit de gemeente. Maar op gemeentelijk niveau is Zoetermeer al naarstig op zoek naar belangrijke architec tuur om te beschermen. Hier kan de zeld zaamheidsfactor echter niet goed meetel len, omdat de stad in principe uitpuilt van de gebouwen uit die tijd. Wat wel meer naar voren komt als een belangrijke factor is het maatschappelijk contextuele argument en hoe goed de gebouwen in elkaar zitten: de kwaliteit dus. Kijk maar hoe de planologie en de bebouwing meebeweegt met de poli tiek. Er werd enorm gestuurd in deze jaren Plattegrond van Zoetermeer, 2013. september 2017 HEEMSCHUT 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 37