Unieke kegelbaan eenmalig opengesteld Boeren, burgers en buitenlui is het thema van de Open monumentendag 2017. In Leiden vormt de restauratie van een bijzonder monument de aanleiding tot eenmalige openstelling. Daar mogen buitenlui kijken hoe burgers de 'boeren' omkegelen... Karel Loeff Kleuren Spelen met historie Herensociëteit Amicitia is een van de oudste van Nederland en werd opgericht in 1768. In de 19de eeuw verhuisde men naar de stads rand, waar de wallen net waren geslecht. Het werd dan ook een zogenaamde buiten sociëteit, gelegen in het groen aan de stads singel. Naast het verenigingsgebouw bouwde men voor haar leden, naar de mode van die tijd, in 1897 een kegelbaan. De bekende Leidse architect W.C. Mulder ontwierp het langwerpige gebouwtje dat alle kenmerken heeft van de chaletstijl. Restauratiearchitect Kees Lau vertelt: 'In de jaren '50 was het interieur van de kegel baan helemaal beplaat met zachtboard. Ook de kleuren werden veranderd. Toen de sociëteit mij vroeg, op basis van het bouw historisch onderzoek van Jan Dröge, de res tauratie te begeleiden, zijn we eerst via de SRAL (Stichting Restauratie Atelier Limburg) kleuronderzoek gaan doen. Al snel bleek dat de kleuren van de kraaldelen, die achter O het zachtboard tevoorschijn kwamen, onder invloed van zonlicht waren veranderd. Die hebben we teruggebracht in de oorspronke- ■*-> S. lijke tinten.' Lau pakte daarnaast de verwar mingsinstallatie aan en ook de vloer werd Kees Lau en Arnout van Schelven bij de kegelbaan. 34 UT september 2017

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 34