Nieuws uit het Korenmetershuis Stoelen van de regenten Laurentiuskerk Terug naar de oerrol zal toenemen ten koste van de ouder wetse autoriteit van de bouwhistoricus. 'Heemschut-vrijwilligers begeleiden naar de nieuwe Omgevingswet wordt een belang rijke taak voor mij. Er staat het veld iets gigantisch te gebeuren, maar niemand weet waar het naar toe gaat. Een ding is zeker: met een terugtredende overheid, zowel qua capaciteit als kennis, zal de rol van de actieve burger voor de bescherming van ons erfgoed toenemen. Er dreigt een enorme willekeur te ontstaan tussen gemeenten die wel oog houden voor monumenten en gemeenten die dit verliezen. We gaan terug naar de oerrol van Heemschut: bewoners moeten weer hun eigen straatje goed in de gaten houden.' Christian zal zich ook gaan inzetten voor wat zich achter de voordeur bevindt. 'Als journalist heb ik vele uren doorgebracht in de monumentale raadzaal van Weesp. In die prachtige zaal van Jacob Otten Husly realiseerde ik mij dat deze functie ooit ophoudt te bestaan. Wie zorgt er dan voor de schilderijen en de meubels, wie houdt dit ensemble bij elkaar? Op het vroeg 19de- eeuwse groepsportret in de Burgemees terskamer zitten de regenten op dezelfde empire stoelen als de huidige bestuurders. Maar dat is niet vanzelfsprekend. De bur gemeester in de jaren '90 wilde ze vervan gen voor nieuwe. Gelukkig is dit voorkomen mede door een actie van Heemschutter Henk Dirkx (commissielid Noord-Holland) en zijn de stoelen van een nieuwe bekleding voorzien waardoor we dat mooie verhaal van schilderij, stoelen, plek en functie nog steeds kunnen vertellen.' Tot slot laat Christian graag optekenen dat hij van plan is regelmatig het land in te trek ken om alle geledingen van de vereniging te leren kennen. 'Daar waar het kan, wil ik mijn neus laten zien om onze vrijwilligers te ondersteunen.' Interieur molen De Vriendschap. De Laurentiuskerk in Weesp wordt gerenoveerd en krijgt nieuwe functies. 30 september 2017 We maken van het mooie weer gebruik en gaan op een zonnig terras zitten vlakbij de Laurentiuskerk. Deze 19de-eeuwse katho lieke kerk wordt nu grondig verbouwd. Maar het had weinig gescheeld of de kerk was november vorig jaar in vuur en vlam opge gaan. Achteraf gezien viel de schade reuze mee, alleen de houten torenspits ging ver loren. 'De kerk is opgekocht door een lokale vastgoedondernemer die er als het ware weer een nieuw monument voor Weesp van gaat maken. Het interessante aan deze ont wikkeling is dat- naar men zegt - de kerk een lage waardering had gekregen vanwege een overijverige pastoor in de jaren zeventig met een voorkeur voor een wit, minimalistisch interieur. Hierdoor had de kerk geen monu mentenstatus, terwijl vrijwel alle andere ker ken van architect Asseler beschermd zijn. Dit heeft de realisatie van de ambitieuze herontwikkelingsplannen zeker bespoedigd. Sociaal gezien wordt dit een belangrijke plek voor Weesp, maar het klopt dat er ook monumentale waarden verloren zijn gegaan, want de ruimtelijkheid in de kerk verdwijnt. Het is jammer dat in discussies met erfgoedliefhebbers soms het zwart-wit denken overheerst: het gebouw blijft staan óf het wordt gesloopt. Maar het mooie aan deze tijd is dat er veel meer mogelijkheden zijn dan vroeger. Dan is het heel jammer als dat potentieel onaangeroerd blijft.' Christian verwacht dat het sociaalmaat schappelijke belang van erfgoed, zoals bij het geval van de Laurentiuskerk, in belang

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 30