Molenprijs Teffmeel Betrokken journalist Molen De Vriendschap, gelegen langs de Vecht in Weesp. Zo'n zes jaar geleden werd Christian als jonge, actieve molenaar gevraagd om zitting te nemen in de jury van de Molenprijs. Hij schreef destijds voor Molens, het blad van vereniging De Hollandsche Molen. 'Karei Loeff nam eveneens zitting in de jury. Karels enthousiasme zorgde ervoor dat ik mij als lid aanmeldde bij Heemschut. Sindsdien volgde ik de acties van onze vereniging redelijk goed. Maar ik kende Heemschut al wel van acties in de Gooi- en Vechtstreek waar ik als journalist voor de lokale media werkte.' Al voor zijn Heemschut-lidmaatschap schreef Christian als 'razende reporter' over erf goed gerelateerde zaken. 'Ondanks dat ik zelf geen actie voerde, maakte mijn arti kelen meestal wel wat los in de Weesper gemeenschap. Zoals die keer dat de toen malige burgemeester het onzalige idee had het stadsarchief, inclusief de oorkonde uit 1355 waarop Weesp zijn stadsrechten ont leende, naar het regionale archief in Breu- kelen te verplaatsen. Ik heb daar toen heel kritisch over geschreven met als gevolg dat betrokken burgers en lokale politici in het verweer kwamen.' Als neefje van de molenaar bracht Christian veel tijd door in de molen van zijn oom. Al doende leerde hij de kneepjes van het vak en mag hij zich nu gezel-molenaar noemen. 'De toegenomen belangstelling voor lokale en ambachtelijke producten is ook in onze winkel goed te merken. De hippe moeder met bakfiets wil goed meel als ze koekjes met haar kinderen gaat bakken. Daarnaast, en dat was vroeger ook al zo, hebben we een brede klantenkring van migranten uit Oost-Afrika, omdat wij meel van granen leveren die nergens anders te krijgen is'. Dat verklaart ook de velletjes papier naast de kassa in een voor mij onbegrijpelijk handschrift. In het Ethiopisch en Eritrees staan diverse soorten meel opgeschreven, zoals Teffmeel. Voor een grote zak van 50 kg betaalt men al gauw 60 euro. Christian: 'Het is mooi om te zien hoe deze klanten met hun handen in de zak voelen om de kwaliteit van het graan te keuren. Die kennis hebben de Nederlandse supermarkt consumenten verloren.' Wie met Christian door Weesp loopt, krijgt het gevoel met de 'onderburgemeester' van het stadje op pad te zijn. Van de wijkagent, de bode op het stadhuis en de lokale mid denstand: iedereen groet hem en maakt een praatje als we door het oude centrum lopen. 'Ik heb hier acht jaar lang als jour nalist gewerkt, ben hier opgegroeid en sta vanaf mijn puberjaren elke zaterdag in de molenwinkel... Ja, dan ben je diepgeworteld in deze gemeenschap', lijkt Christian zich te willen verontschuldigen voor zijn bekendheid. Als stadsmens vind ik dit bijzonder om te zien. Zelfs in mijn eigen buurtje zou ik nooit zo diepgeworteld raken - al woon ik er nog eens tien jaar - denk ik terwijl ik naast Chris tian loop. 'Maar dit is ook precies de reden waarom ik graag iets anders wilde gaan doen', verduidelijkt Christian zijn keuze om te solliciteren op de baan bij Heemschut. 'Het werd tijd voor iets anders. Nieuwe gezichten en nieuwe uitdagingen. Op verjaardagen kan ik straks gelukkig over andere zaken praten dan alleen molens en Weesp', lacht hij. september 2017 HEEMSCHUT 29 De historische raadzaal in het stadhuis van Weesp.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 29