Gastcolumn Geert Boink Levend erfgoed, onbekend maakt onbemind In 1978 ontsnapte dankzij de Stichting Zeldzame Huisdierrassen (SZH) de laatste Groninger hengst Baldewijn ternauwernood aan de slager en kon het fokken van het Groninger paard opnieuw begin nen. SZH zet zich al meer dan veertig jaar in om de oorspronkelijke Nederlandse landbouwhuisdierrassen in levende lijve te behouden voor onze maatschappij. Totaal zijn dat bijna honderd verschillende dierenrassen zoals het Groninger paard, het Lakenvelder rund, Nederlands landvarken, Drents heideschaap, Nederlandse landgeit, Chaams hoen, Twentse landgans, Hollandse herder, Krombek eend, Gelderse slenk (duif) of Gouwenaar (konijn). Dit zijn in oorsprong allemaal dieren die een functie hadden op het boerenbedrijf. Door de verregaand doorgevoerde specialisatie in de fokkerij, gebaseerd op louter economische selectie criteria, is de genetische diversiteit van onze veestapel drastisch teruggedrongen. De oude rassen zijn verdwenen of verkeren zonder uitzondering in een kritieke tot kwets bare situatie. Buiten dat ze onmiskenbaar behoren tot ons cultuur historisch erfgoed, vertegenwoordigen ze ook een belangrijk deel van onze agro-biodiversiteit. Als we deze genen kwijt zijn, komen ze nooit meer terug! Dit betekent dat de fokkerij minder flexibel wordt. Dus als we weer dieren nodig hebben die onder minder luxe, extensievere en duurzame wijze kunnen produceren, wordt het een moeizame zaak om ze weer te fokken. Die zijn dan immers weg geselecteerd. Voor het overgrote deel van de Nederlanders is het bestaan van dit levend erfgoed een ver van hun bed show. Erfgoed technisch gezien is echter behoud evenzeer van belang als het in stand houden van al ons ander erfgoed als de Zaanse Schans, de Nachtwacht of Sin terklaas. Onbekend maakt onbemind. Dat merken we ook als de overheid regel- en wetgeving ontwerpt voor onze veehouderij. Zelden of nooit wordt er rekening gehouden met de kleine zeldzame popu laties. Als fokker of producent van vlees en zuivel van deze rassen loop je vast in een verstikkende, geld verslindende regelgeving. Alles is gericht op de grootschalige intensieve sectoren. Dit ondanks dat ook de Nederlandse overheid zich verbonden heeft aan een aantal internationale afspraken over het behoud van de dierlijke genetische bronnen. Belangenbehartiging is dus een belangrijke bezigheid van onze stichting. Verder ondersteunt de SZH de fokkers, houders en producenten op gebieden als fokkerijkennis en organisatie, vermark ten en kennisuitwisseling. Voorzitter Stichting Zeldzame Huisdieren voor levend erfgoed www.szh.nl Het is evident dat een grotere bekendheid bij een breder publiek van het bestaan en het belang van behoud van onze oorspronkelijke landbouwhuisdierrassen noodzakelijk is. Over vrijwel alle rassen, of het nu over koeien, paarden of duiven gaat, zijn prachtige verha len te vertellen. Bovendien brengen ze smaakvolle onderscheidende producten voort als vlees, zuivel en wol zo van producent naar con sument. De kortste en meest transparante keten die er is. Kortom erfgoed dat echt te beleven is. september 2017 HEEMSCHUT 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 27