Gek op stolpen? Bezoek Twisk! Special Wie van stolpen houdt, moet beslist eens door het Noord-Hollandse dorp Twisk rijden. Het is een beschermd dorpsgezicht met vele oude stolp boerderijen en twee kerkjes, waar van één laat gotisch is. Het kent zelfs een van de hoogste concentraties aan stolpboerderijen in Nederland. Een van de bekendste is wat men de Muntenboerderij noemt. Deze stolp boerderij dateert uit de 16de eeuw. Het dorp komt in 1245 voor als Twisca en 1639 Twiscke. De plaats naam is afgeleid van het Oudfriese twisca, dat 'tussen' betekent. Twisk moet eertijds een buurtschap aan een weg tussen twee dorpen zijn geweest. De naam heeft dus een zelfde betekenis als het Twiske, een natuurgebied tussen Landsmeer en Oostzaan. gen. Via het nieuwe meldpunt voor de stol pen moet een lijst worden samengesteld van alle stolpen die op de een of andere manier met sloop of ernstige aantasting worden bedreigd. Door het versnipperde beleid van gemeenten is dat namelijk op dit moment nog moeilijk te zeggen. Straks, volgend jaar zomer, moet er een duidelijke lijst van bedreigde stolpen per gemeente beschikbaar zijn. Met die lijst kan vervolgens lokaal de bewustwording weer worden ver groot. Met concrete voorbeelden kan aan de betreffende gemeenten worden aange drongen op beleid. Want dat is het uiteinde lijke doel: er moet nagedacht worden over de toekomst van de stolp. Hoe kan voorko men worden dat er nog jaarlijks tientallen boerderijen tegen de vlakte gaan? Moet dat met regels? Beleid? Ondersteuning? Meer voorlichting? Dat gaat de komende jaren blijken. Schellinkhout, Dorpsweg 67 werd afgebroken in 2015. Een ogenschijnlijk lelijke boerderij met jaren '60 gevels, maar met een vierkant van eikenhout uit ca 1565. Oostwoud, Oostwouder Dorpsstraat 69, afgebroken in 2013. Een bijzondere stolp met gevels uit 1924. Het vierkant van grenenhout dateert van rond 1623. Heemschut Noord-Holland organiseerde in juni een speciale stolpenexcursie. 26 september 2017

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 26