Special Informatie Vierkant achter de Stolp dan 5000. Per jaar verdwijnen er ongeveer 25 stolpen uit het landschap door sloop. Dat komt door de veranderende rol van de agrarische bedrijven en het feit dat stolp boerderijen relatief groot zijn. Wie een stolp aankoopt heeft een heleboel ruimte om voor te zorgen. Dat gaat gepaard met kos ten. Het gebeurt dat ontwikkelaars daarom aansturen op sloop om op de plek een 'stol- perette' te bouwen, een mini-variant van de stolp. Doodzonde, want er zijn tal van goede en creatieve manieren om met de ruimte in een stolpboerderij om te gaan. Specifiek voor stolpboerderijen is daar expertise voor. Voorts verdwijnen er nog eens tussen de vijf en tien per jaar door brand! De weerstand tegen het verdwijnen van stolpen groeit gelukkig. In 2015 publiceerde MOOI Noord-Holland het belangrijke rapport 'Kansen voor de stolp in Noord-Holland' en recenter trok Archeologie West-Friesland ook al aan de bel. De archeologen onder zoeken in die regio elke gesloopte stolp en komen tot hun verbazing er achter dat soms achter de relatief nieuwe, stenen gevels oude constructies schuilgaan, die terug gaan tot de 16de en 17de eeuw. De belangrijkste plaats voor een dergelijk datering is het vierkant. Uit de balken wor den na sloop plakken gezaagd voor den- drochronologisch onderzoek. Aan de hand van de jaarringen kan dan precies worden vastgesteld wanneer het hout is gekapt en tegenwoordig ook nog vaak waar het van daan komt. Uit onderzoek is bekend dat het gekapte hout altijd binnen twee jaar werd verwerkt en zo is een bijna exacte bouwda tum te geven. Een boom die werd gekapt in 1688 in Duitsland zal voor 1690 in een stolp zijn gebruikt. Het is niet zo dat zo'n dendrochronologisch onderzoek niet kan plaatsvinden als de stolp er nog staat. Dat is zelfs heel goed mogelijk, maar het is helaas nog geen gewoonte. Een andere organisatie die zich sinds 1988 inzet voor behoud van de stolp is de Boer derijenstichting Vrienden van de Stolp. Zij organiseerden onlangs een bijeenkomst over herbestemming van stolpen op Wieringen. Heemschut Noord-Holland zit mo menteel met verschillende organi saties aan tafel om in een bredere context het probleem van de verdwij nende stolp meer op de kaart te zet ten en bewustwording te creëren. Om gezamenlijk te zoeken welke proble men er spelen op zowel regionaal als provinciaal en gemeentelijk niveau. De volgende organisatie zijn betrok ken bij de Campagne Vierkant achter de stolp: Boerderijenstichting Noord Holland, Vrienden van de Stolp, MOOI Noord-Holland, Erfgoed gemeente Hoorn, Stichting Archeologie West Friesland, West-Fries Genootschap en Museumboerderij West-Frisia. De website zal in september online zijn. Op www.campagnevierkantachterde stolp.nl is straks alle informatie te vinden. Het is tijd voor actie. Slechts tien procent van de stolpen zijn beschermd als monu ment! Het lokale beleid per gemeente ver schilt sterk. Sommigen hebben een beleid. De meeste niet. En een echt beleid gericht op stolpen is al helemaal een zeldzaam heid. Aan een onderzoek van MOOI Noord Holland naar het beleid van gemeenten ten aanzien van stolpen werkten dertien gemeenten mee. Alleen de gemeenten Beemster, Drechterland, Heiloo en Medem- blik geven aan een specifiek stolpenbeleid te hebben. Desondanks zijn weinig stolpen beschermd en wordt en veel gesloopt. Daar moet verandering in komen. De actie 'Vierkant achter de Stolp' richt zich op verbetering van dit beleid, op aller lei niveaus. Er is een speciale actiewebsite, bedreigde stolpen kunnen gemeld worden en een petitie staat online. 'Vierkant ach ter de Stolp' loopt door tot juni 2018, drie maanden na de gemeenteraadsverkiezin- Wognum, Kerkstraat 1. Een 19de-eeuwse stolpboerderij, rijksmonument, met een heel bijzon dere voorgevel. september 2017 HEEMSCHUT 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 25