HEEMSCHUT SI Toekomst Blauwpoortterrein Bestemmingsplan Schansstraat actief UTRECHT Vianen - Binnen het beschermde stadsgezicht van Vianen bevindt zich het zogenaamde Blauw poortterrein, het laatste open gebleven gebied in de binnenstad van Vianen. Hier bevonden zich destijds de pikeurshof en het stallencom- plex van het voormalige kasteel Batestein. Op de plek van de vroegere paardenstallen staan nu een woning en schuren. De eigenaar, de PKN kerk, wil het terrein verkopen. De bedoe ling is de bestaande monumentale bebouwing te restaureren. Maar daarnaast zou op het ter rein nieuwbouw moeten plaatsvinden, waarbij het open binnenterrein grotendeels moet wor den heringericht. De gemeente wil hiervoor het bestemmingsplan voor de locatie aanpassen. Een andere consequentie van de plannen is dat een aantal zichtlijnen zowel binnen de Blauw poort zelf als vanaf de buitenzijde van de stad wordt aangetast. Hoewel de architectuur van de nieuwbouw met respect voor de historische omgeving is ontworpen, is dit voor de loca tie nog altijd te grootschalig. Ook al heeft de gemeente inmiddels naar aanleiding van een aantal zienswijzen van onder meer de Histori sche Vereniging Het Land van Brederode het ontwerp en het bouwvolume aangepast en blijft de tuinmuur nu gedeeltelijk zichtbaar. Heem schut Utrecht schaart zich achter deze zienswij zen. Hopelijk is de gemeenteraad ontvankelijk voor de gedegen onderbouwde bezwaren en blijft een fraai stukje Vianen behouden voor het nageslacht. Gerhard Eshuis NOORD-BRABANT Terheijden - Heemschut Noord-Brabant is van mening dat in het ontwerp bestemmingsplan Schansstraat onvoldoende rekening gehou den wordt met cultuurhistorische waarden. We hebben de gemeente gewezen op hun plicht volgens de Wet Ruimtelijke Ordening vooraf het totale gebied te onderzoeken op cultuurhistori sche waarden. Nu al is duidelijk en dat is bekrachtigd door de provincie Noord-Brabant, dat er in het plan gebied cultuurhistorische waarden aanwezig zijn. Op de Cultuurhistorische Waardenkaart uit 2010 van de provincie Noord-Brabant is de Schansstraat aangemerkt als een lijnvormig element met een redelijk hoge waarde. Wij heb ben geconstateerd dat een integraal gemeen telijk instrument voor erfgoed vooralsnog niet CD beschikbaar is. Hiermee wordt bedoeld een cul tuurhistorische waardenkaart of erfgoedkaart. Heemschut pleit ervoor het plangebied Schans straat in ruimere context te bezien. Het plange- bied, de naast gelegen Schansstraat, het voor malige blokhuis, de Kleine Schans en de rivier JZ de Mark met de Terheijdense haven zijn histo- 0 ■*-> risch met elkaar verbonden. Dit erfgoed-ensem- ble - een historisch pareltje in het dorp, voor de omgeving én nationaal gezien - verdient ver sterking en geen verbrokkeling. De plek is lang bebouwd gebleven. Na de militaire functie kwam het gebiedje in gebruik als een buitenplaats, met de benamingen Het Slotje en Het Hemelse Rijk. Het pand brandde in 1889 af. De Schansstraat, met plaveisel uit 1892, is de historische verbin ding tussen de rivier de Mark en het historische wegennetwerk van het dorp Terheijden. De 17de-eeuwse boerderij in het plangebied en de naast het plangebied gelegen Kleine Schans zijn rijksmonumenten. De Kleine Schans is een militaire structuur. De eerste aanleg dateert uit 1590 en is onderdeel van de Zuiderwaterlinie. Tussen de Kleine Schans en het plangebied is een directe relatie. Het omwaterde blokhuis maakte deel uit van de militaire structuur. Heemschut heeft een zienswijze ingediend en op 22 juni deelgenomen aan de opinieronde met de raad, waarbij duidelijk werd dat onze inbreng werd omarmd. De raad stelt dat de gemeente zijn huiswerk op het gebied van cul tuurhistorie voor het ontwerp bestemmingsplan opnieuw moet doen. Tom van Eekelen september 2017 HEEMSCHUT 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 17